generální sponzor

ČEZ

sponzor

Město Praha
Městská část Praha 1
Unicredit Bank
Česká plynárenská
Smart Comp. a.s.
Ernst & Young
Euro Oil
Severočeské doly a.s.

mediální partner

Hospodářské noviny
Ekonom
Ihned.cz
Šachový týdeník
Untitled Document

hráči

Navara vs. Movsesjan – ČEZ CHESS TROPHY 2011

GM David Navara (2702)

NavaraDavid Navara (26 let) je již mnoho let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem a Juditou Polgárovou. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 39. místě (ELO 2702).

V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Viswanathanem Anandem, i s předloňskou světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem, a porazit loňskou světovou jedničku Magnuse Carlsena. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa, včetně velmistrů z první světové desítky. Na mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo, a kvalifikoval se tak na Světový pohár.

Po absolvování gymnázia složil David Navara úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončil v roce 2010. Je svobodný, žije doma s rodiči a mladším bratrem. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

Na konci ledna byl hostem Karla Šípa v televizním pořadu Všechnopárty, který je možné shlédnout v archívu České televize. Píše velmi zajímavý a tisíci čtenářů sledovaný blog.

GM Sergej Movsesjan (2705)

MovsesjanSergej Movsesjan (32 let) se narodil v gruzínském Tbilisi, původem je však Armén a již od roku 1994 trvale žije v ČR. V současné době reprezentuje Arménii a na světovém žebříčku se nachází na 35. místě (ELO 2705), nejlepším jeho umístěním bylo 10. místo na světě (začátkem roku 2009).

K jeho největším úspěchům patří postup do čtvrtfinále na mistrovství světa v roce 1999 v Las Vegas, dále pak titul mistra Evropy v bleskovém šachu v roce 2002, ve stejném roce pak stříbrná medaile z ME v rapid šachu a taktéž stříbro z ME v Plovdivu v roce 2008. Díky přesvědčivému vítězství v B turnaji ve Wijk aan Zee v roce 2008 dostal příležitost zúčastnit se hlavního superturnaje v roce 2009. Dělil v něm 2. až 4. místo, půlbod za vítězným Karjakinem a se stejným počtem bodů jako Aronjan a Radjabov.

V roce 2007 vyhrál nejsilněji obsazený turnaj české i československé historie - Czech Coal Carlsbad Chess Tournament, konaný v Karlových Varech u příležitosti výročí sto let od prvního mezinárodního turnaje v českých zemích. V karlovarském turnaji hráli i tři hráči s tehdejším ratingem nad 2700 ELO – Alexej Širov, Vladimir Akopjan a Ruslan Ponomarjov.

Sergej hovoří osmi jazyky, autorsky se podílel na knize Pardubický fenomén. Žije v Praze s přítelkyní Julií Kočetkovou. Mezi jeho hlavní záliby patří čtení (nejoblíbenějším autorem je Stephen King) a také je aktivním fanouškem hokejového klubu z Pardubic.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb