generální sponzor

ČEZ

sponzor

Město Praha
Městská část Praha 1
Unicredit Bank
Česká plynárenská
Smart Comp. a.s.
Ernst & Young
Euro Oil
Severočeské doly a.s.

mediální partner

Hospodářské noviny
Ekonom
Ihned.cz
Šachový týdeník
Untitled Document

Yochanan Afek

Navara vs. Movsesjan – ČEZ CHESS TROPHY 2011

Jochanan Afek

Yochanan Afek (narozen 1952 v Tel Avivu) je izraelský mezinárodní mistr, který nyní žije v Amsterdamu. Je nejen aktivní šachista, trenér, publicista, organizátor, mezinárodní rozhodčí, ale především jeden z nejlepších skladatelů šachových studií na světě. Jako jediný je držitelem mezinárodního titulu ve čtyřech různých oblastech šachu: mezinárodní mistr, mezinárodní mistr šachových skladeb, mezinárodní rozhodčí a mezinárodní rozhodčí šachové skladby. K těmto titulům si v roce 2005 připsal titul mistra FIDE v řešení problémů. V Izraeli organizoval mnoho šachových turnajů.

Yochanan Afek je zároveň známým fejetonistou pro izraelské noviny Maariv a publicistou v několika evropských šachových časopisech. Dodnes složil 250 studií, za které získal několik ocenění. V současnosti je specialistou na studie pro anglický šachový časopis The Problemist a občas publikuje spolu s Alonem Greenfeldem články o studiích v časopise Chess.

Ve středu 15. června od 15:00 v Michnově paláci v Praze přednese v rámci šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2010 přednášku o šachových studiích a jejich významu pro praktické hráče.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb