Salzburg je vedle Vídně nejhezčí rakouské město a dostal do vínku mnoho - harmonii přírody a města, hluboké kulturní kořeny nebo nerostné bohatství solných dolů, které mu daly jméno. Nejen nejznámější zdejší rodák Mozart předurčil městu jeho osud celosvětové mekky klasické hudby a sklízí za to vděk dodnes. Koho unaví permanentní pomyslná přítomnost velkého skladatele v uličkách Starého města, toho rychle vyléčí výstup na libovolný kopec v okolí - Alpy se začínají tyčit hned několik kilometrů za městem.
Hohensalzburg - Pevnost Hohensalzburg je největší zachovalý hradní komplex ve střední Evropě. Salcburská pevnost, sloužila jako obranný hradní komplex a dočasná rezidence knížecích arcibiskupů. Kromě toho však sloužila také jako kasárna a věznice. V celé dlouhé historii pevnosti se žádnému z jejích obléhatelů nikdy nepodařilo ji dobýt.
Mozartův rodný dům – Zde, ve třetím patře „Hagenauerova domu” v Getreidegasse č. 9, spatřil 27. ledna 1756 světlo světa Wolfgang Amadeus Mozart. 15. června 1880 zde bylo otevřeno muzeum. Součástí muzea jsou obytné prostory Mozartových s originálním zařízením. K nejslavnějším exponátům patří mezi jiným Mozartovy dětské housle, jeho koncertní housle nebo rodinné portréty. První patro Mozartova rodného domu je od roku 1981 zasvěceno každoročně se měnícím mimořádným výstavám na téma Mozart a druhé patro je cele věnováno tématu "Mozart a divadlo".
Hellbrunn – letohrádek Hellbrunn s rozlehlým parkem a mnoha fontánami nechal v 17. století postavit místní arcibiskup coby své letní sídlo. Jen velmi zřídka však sloužil jako arcibiskupská rezidence a místo, kde se řešily závažné politické problémy země. Se svými přepychovými sály, svým okouzlujícím zahradním areálem a jedinečnými Vodními hrátkami byl zámek od samého počátku místem slavností a zábavy, hostin a vrcholných kulturních podniků. Vodní hrátky tvoří desítky záludných fontán či v zemi skrytých vodních trysek, které postříkají kolemjdoucí, ve chvíli, kdy to nejméně očekávají.
Noční panorama
šachové centrum města