generální sponzor

Czechcoal

sponzor

Čepro, a.s.
Ingem
Abas
Pivovar Lobkowitz

mediální partner

ŠSČR
Chebský deník
Šachový týdeník
Mariánskolázeňské listy
Untitled Document

tiskové zprávy

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess 2010

Den osmý – závěr ovládli Machři

Před posledním kolem zápasu Sněženek a Machrů bylo o konečném vítězství Sněženek rozhodnuto. Přesto se kolo očekávalo s napětím. Pozornost byla asi nejvíc upřena na duel Arianny Caoili s Lájošem Portischem. Ten poslední tři partie prohrál, všichni tedy byli zvědavi, zda se z nezdarů dokáže oklepat. „Bílá mohla v jeden moment vzít pěšce na b7, ale možnost propásla. Potom postupně přestávala mít nad pozicí kontrolu a nevěděla si s ní rady, dostala se časové tísně a prohrála,“ shrnul dění v partii Michal Konopka. Nejlepším dokladem toho, že se Portisch v Mariánských Lázních s formou nepotkal, je situace z této partie: Portisch přehlédl, že může dát mat druhým tahem!
Na turnaji se nad očekávání dařilo Tereze Olšarové. „Také v partii s Vlastimilem Hortem dosáhla pěkné pozice. Velmistr Hort chytře přešel do koncovky, protože správně tušil, že v ní by mohl mít šance,“ říká Konopka. Olšarová opravdu chybovala, místo 30.bxc3 mělo přijít Vd5 a stála by o něco lépe, jak po partii ukázal velmistr Hort.
„Viktorija Čmilyte měla ambice v partii s Wolfgangem Uhlmannem zvítězit, ale zahájení rozehrála velmi špatně a poskytla Uhlmannovi komfortní hru. Německý veterán pozici bez větších problémů udržel a odehrál jednu ze svých nejlepších partií na turnaji,“ komentuje třetí partii Michal Konopka.
„Humpy Koneru měla před partií agresivní úmysly, ovšem Dragoljub Velimirovič se ve druhé polovině turnaje rozehrál a v dobrých výkonech pokračoval i dnes. Svou soupeřku dokonce přehrál, Koneru hrála netrpělivě a v jeden moment byla její pozice ohrožena,“ popsal průběh poslední letošní partie, která skončila remízou, Michal Konopka. Podle jeho slov vyhráli veteráni v posledním kole zaslouženě, z jejich strany šlo o nejlepší výkon v zápase.

Výsledky 8. kola:
Caoili – Portisch 0:1
Olšarová – Hort 0:1
Čmilyte – Uhlmann 0,5:0,5
Koneru – Velimirovič 0,5:0,5

Celkové skóre: Sněženky a Machři 18:14

Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb