generální sponzor

Czechcoal

sponzor

Čepro, a.s.
Ingem
Abas
Pivovar Lobkowitz

mediální partner

ŠSČR
Chebský deník
Šachový týdeník
Mariánskolázeňské listy
Untitled Document

šachová historie Mariánských Lázní

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess 2010

Historie šachových turnajů v Mariánských Lázních

Lázeňská města jsou tradičními hostiteli šachových událostí. Důstojnou šachovou tradicí se mohou chlubit i Mariánské Lázně.

1925: Nimcovič a Rubinstein

Mariánské Lázně se poprvé výrazněji zapsaly do šachové historie v roce 1925, kdy se zde konal silně obsazený mezinárodní turnaj. Jeho pořadatelem a ředitelem byl Isidor Gunsberg, který zahájil svou šachovou dráhu jako skrytý člověk v automatu Mefisto, ale později se zviditelnil také jako turnajový hráč. V turnajové knize Gunsberg sděluje své poděkování řediteli dvou hotelů panu Baruchovi a řediteli městských lázní panu Schwappacherovi. V turnaji samotném dosáhl jednoho ze svých největších sportovních úspěchů Áron Nimcovič, když dělil první místo s Akibou Rubinsteinem. Oba shodně získali 11 bodů z 15 možných, třetí a čtvrté místo obsadili Marshall, který jediný neprohrál ani partii, a Torre Repetto 10 s deseti body, následovali Réti a Tartakover, oba 91 b., Spielmann 81b. a poslední z peněžitých cen bral Grünfeld za 8 bodů. Kromě cen za umístění bylo uděleno několik cen za krásu partie. Po třech týdnech šachových bojů byl 8. června 1925 první velký mezinárodní šachový turnaj v Mariánských Lázních zakončen.
Pořadí: Nimcovič, Rubinstein 11, Marshall, Torre Repetto 10, Réti, Tartakover 91, Spielman 81...
Kompletní tabulka

O rozluštění účastníků na fotografii se zasloužil historik Jan Kalendovský. zleva: N.N., A. Nimcovič, R.P. Michell, A. Rubinstein, I. Gunsberg, N.N., V. Tietz, Sir George Thomas, D. Janovskij, F.J. Marshall, F.D.Yates
stojící: L. Burian, H. Kmoch, M. Walter, C. Torre, N.N., D. Przepiórka, R. Spielmann, R. Réti, E. Grunfeld, F. Samisch, S. Tartakoweb, A. Haida, K. Opočenský.



1948: Foltys

V roce 1948 byl uspořádán šachový turnaj Západočeských lázní, jehož první polovina se odehrávala v Karlových Varech, druhá v Mariánských lázních. Po první polovině turnaje byl stav na čele startovního pole následující: Steiner, Vidmar 71, Barcza, Yanofsky 7, Pirc, Stoltz 6 1, Foltys, Opočenský, Tartakover 6. V té době jednašedesátiletý Savielly Tartakover se mohl chlubit tím, že se zúčastnil nejen dávného turnaje v Mariánských Lázních v roce 1925, ale také všech čtyř turnajů karlovarských. Nečekaně mocným finišem 5,5 ze 6 rozhodl o svém vítězství Jan Foltys.
Pořadí: Foltys 13, Barcza 121, Steiner 12, Pirc, Stoltz 111 , Opočenský, Vidmar 11...
Kompletní tabulka

Účastníci turnaje Západočeských lázní 1948



1951: Pachman

V roce 1951 pořádaly Mariánské Lázně Pásmový turnaj FIDE. Hrálo se v sále zotavovny Donbas, jen na poslední dvě kola turnaj přesídlil do Prahy. Dobře se opět vedlo zástupcům pořadatelské země. Turnaj vyhrál bez jediné porážky Luděk Pachman s 13 body ze 16 možných. Mezinárodní mistr Foltys nerozehrál turnaj dobře, ale dobrým finišem si nakonec přece jen zajistil postup.
Pořadí: Pachman 13, Szabó 12, Barcza, Stoltz 101, Foltys, Benkö 10…
Kompletní tabulka

Pásmový turnaj FIDE 1951



1954: Pachman

V roce 1954 se hrál v Mariánských Lázních druhý Pásmový turnaj v řadě, tentokrát se smutným podtitulem Memoriál Jana Foltyse. V březnu 1952 podlehl Jan Foltys leukémii ve věku pouhých 43 let. V Mariánských Lázních se hrálo od sedmého do čtrnáctého kola, zbytek turnaje viděla Praha. Zvítězil opět Pachman, tentokrát pouze o půl bodu před maďarským velmistrem Szabó, který dokázal Pachmana v přímém souboji porazit. Pro devatenáctileté hráče Fridrika Olafssona a Wolfganga Uhlmanna to byla premiérová účast na pásmovém turnaji.
Pořadí: Pachman 15, Szabó 141, Sliwa 13, Filip, Stahlberg 121, Olaffson 111...
Kompletní tabulka

Pásmový turnaj FIDE 1954

Luděk Pachman v pásmovém turnaji v Mariánských Lázních 1954



1956 a 1959: Filip a Polugajevskij

Další silné turnaje se v Mariánských Lázních hrály v roce 1956, kdy se na pořádání podílela také Praha, a v roce 1959. Na starším z nich, který se hrál jako Steinitzův memoriál, zvítězil československý reprezentant Miroslav Filip. Druhý skončil Vjačeslav Ragozin, což byl pro Botvinnikova sekundanta jeden z největších sportovních úspěchů v padesátých letech. Až třetí místo zbylo na Salo Flohra, který měl lepší pomocné hodnocení než čtvrtý Luděk Pachman. Na turnaji v roce 1959 bojovali o prvenství Lev Polugajevskij a Laszló Szabó. O 18 let mladší reprezentant Sovětského svazu vyhrál vzájemnou partii a nakonec o půl bodu i celý turnaj. Ze zástupců pořadatelské země si nejlépe vedli Július Kozma a Maximilián Ujtelky.
Pořadí turnaje Mariánské Lázně – Praha 1956: Filip 13, Ragozin 121, Flohr, Pachman 12, Stahlberg 111…
Pořadí turnaje Mariánské Lázně 1959: Polugajevskij 111, Szabó 11, Kozma, Ujtelky 91...

Kompletní tabulka 1956 Kompletní tabulka 1959

1961: Olafsson

V roce 1960 se měl konat pásmový turnaj v nizozemském Berg en Dal. Politické napětí studené války se projevilo neudělením víza Wolfgangu Uhlmannovi, který byl z amsterodamského letiště odeslán zpátky do Německa, načež z turnaje odstoupili naprotest i hráči Bulharska, Československa, Maďarska, Polska a Jugoslávie. Turnaj se přesto odehrál a vítězem se stal Islanďan Fridrik Olafsson se 71 bodu z 9 možných. Výsledky však byly nakonec anulovány, a tak se za šachovnice usedalo znova, tentokrát v Mariánských Lázních. Olafssonovi se povedlo zvítězit i podruhé, na postupových místech ho doplnili Miroslav Filip a Wolfgang Uhlmann. Druhému a třetímu hráči z Berg en Dal přiznal kongres FIDE jedno postupové místo, o které se měli utkat v zápase. Za stavu 3 – 3 Rakušan Dückstein odstoupil a poslední postupové místo připadlo západoněmeckému Teschnerovi.
Pořadí: Olafsson 121, Filip 12, Uhlmann 101, Johannessen 91, Ghitescu 9, Čirić a Bobotsov 81…
Kompletní tabulka

1962: Spasskij, Gufeld, Bagirov

Podobně jako v případě pásmového turnaje v Berg en Dal nebyla v roce 1962 vydána víza ani všem přihlášeným účastníkům 9. Mistrovství světa studentských šachových týmů, a tak se z původně plánovaných britských ostrovů přesouvala akce opět do Mariánských Lázní. Organizátoři byli schopni vše potřebné nachystat během necelých dvou měsíců, za což sklidili mezinárodní uznání. V čele organizačního výboru stál Jaroslav Šajtar, hlavním rozhodčím turnaje byl jmenován Karel Opočenský, jedním z dalších rozhodčích byl Igor Bondarevskij. Hrálo 18 týmů, které byly rozděleny do tří skupin po šesti, z nichž vždy polovina postupovala do finále A, druhá polovina do finále B. Československý tým získal bronzové medaile, druhá skončila Jugoslávie. Vítězem turnaje se stalo družstvo Sovětského svazu, vedené jediným velmistrem v soutěži, Borisem Spasským.
Pořadí: 1. SSSR 14 (vm Boris Spasskij 71 z 9 , Eduard Gufeld 71 z 10, Vladimir Bagirov 7 1 z 10, Vladimir Savon 6 ze 7, German Khodos 7 1 z 9, Hans Tomson 6 ze 7) 2. Jugoslávie 12 (mm Dragoljub Čirić 7 z 11, Dragoljub Minić 8 z 10 , Dražen Marović 7 1 z 12, Predrag Ostojić 9 z 12, Ivan Nemet 31 z 5)
3. Československo 10 (mm Vlastimil Hort 8 z 12, Vlastimil Jansa 61 z 11, Lubomír Kaválek 51 z 9, Jindřich Trapl 5 z 9, Slavoj Kupka 6 z 8, Michal Janata 2 ze 3)...

1962 a 1965: Tajmanov a Keres s Hortem

Mezinárodní šachové turnaje byly v Mariánských Lázních pořádány i v šedesátých letech, poté však byla tato tradice opět na delší dobu přerušena. V roce 1962 vyhrál Mark Tajmanov, před Georgijem Tringovem a Božidarem Djuraševičem. Následovala skupina sedmibodových, ve které se mezi zkušenějšími soupeři umístil tehdy osmnáctiletý Vlastimil Hort. O tři roky později už to pro Horta bylo druhé místo, když lepšího výsledku, a tím je míněno pomocné hodnocení, dosáhl pouze Paul Keres. Třetí skončil Leonid Shamkovich, tehdy ještě občan Sovětského svazu. S větším odstupem od vedoucí trojice, v jejímž turnajovém zápisu nenajdeme ani jednu nulu, následoval Wolfgang Uhlmann, který o půl bodu předstihl dva československé reprezentanty a matadora Gideona Stahlberga.
Pořadí turnaje v Mariánských Lázních 1962: Tajmanov 8, Tringov, Djuraševič 71, Čirić, Sliwa, Hort, Ghitescu po 7…
Pořadí turnaje v Mariánských Lázních 1965: Keres, Hort 11, Shamkovich 101, Uhlmann 9, Filip, Pachman, Stahlberg po 81…

Kompletní tabulka 1962
Kompletní tabulka 1965

1978: Prandstetter

V roce 1978 se v Mariánských Lázní konalo mistrovství Československa v šachu. Zvítězil Eduard Prandstetter se ziskem 111 bodu z 16, před Janem Smejkalem 11 a Janem Sikorou Lerchem 10. V roce svých dvacátých narozenin dosáhl na tomto turnaji čtvrtého místa Marek Vokáč.
Pořadí: Prandstetter 111, Smejkal 11, Sikora Lerch 10...
Kompletní tabulka

2008: Karpov, Hort, Olafsson a Uhlmann

V roce 2008 se v Mariánských Lázních hrál dvoukolový scheveningenský zápas Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match, ve kterém zvítězil tým šachových legend Anatolij Karpov, Vlastimil Hort, Fridrik Olafsson a Wolfgang Uhlmann 17,5 : 14,5 nad družstvem mladých velmistryň Viktorija Cmilyte, Anna Ushenina, Kateřina Němcová a Jana Jacková. Nejlepšího individuálního výsledku z velmistrů dosáhl Vlastimil Hort (6,5 bodu z 8 partií) a z žen Viktorija Cmilyte (4,5 bodu z 8 partií).
Kompletní výsledky

2009: Korčnoj, Timman, Hort a Hübner

V roce 2009 se v Mariánských Lázních hrál dvoukolový scheveningenský zápas Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match, ve kterém tým šachových legend Viktor Korčnoj, Jan Timman, Vlastimil Hort a Robert Hübner prohrál 15,5 : 16,5 s družstvem mladých velmistryň Humpy Koneru, Anna Muzyčuk, Katarina Lahno a Jana Jacková. Nejlepšího individuálního výsledku z Machrů dosáhl Jan Timman (4,5 bodu z 8 partií) a ze Sněženek Humpy Koneru (5,5 bodu z 8 partií).
Kompletní výsledky


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb