generální partner

ČEZ

partner

Městská část Praha 1
Česká obec sokolská

sponzor

Čepro, a.s.
Unicredit Bank
ČEPS, a.s.
Severočeské doly a.s.
Euroagentur
czechtourism
Kudy z nudy

mediální partner

EURO
E15
Šachový týdeník
Untitled Document

hráči

ČEZ CHESS TROPHY 2013

GM Hou Yifan (2617)

YifanHou Yifan (19 let) je mistryně světa v šachu z let 2010 - 2012 a zároveň historicky nejmladší šachistka, která kdy tento titul obdržela (a to již v 16 letech), a nejmladší držitelka titulu GM. V roce 2006 se stala nejmladší hráčkou účastnící se Mistrovství světa žen a šachové olympiády.

V současné době se Hou Yifan s ELO 2617 dle žebříčku FIDE řadí na první příčku mezi dívkami, na druhou příčku mezi ženami a na jedenáctou příčku mezi juniory. Šachy začala hrát pravidelně ve svých šesti letech, ale hrou byla fascinovaná již od tří let. V roce 1999 otec své pětileté dceři obstaral šachového mentora IM Tonga Yuanminga. Sám Yuanming o ní prohlásil, že měla neobvyklý talent, jenž prokazoval sebejistotu, vyjímečnou paměť, velmi dobrou schopnost propočtů a rychlé reakce. V roce 2003 hrála poprvé proti hlavnímu trenérovi činské národní mužské a ženské šachové reprezentace, Ye Jiangchuanovi. Ten rok se stala nejmladší členkou národního týmu a vyhrála první místo ve Světovém šampionátu mládeže v kategorii dívek do 10 let. V červnu 2007 se stala nejmladší čínskou národní šampionkou v historii.

Hou Yifan studuje mezinárodní vztahy na univerzitě v Pekingu a jejím oblíbeným šachistou je Bobby Fischer.

GM David Navara (2706)

NavaraDavid Navara (28 let) je již mnoho let nejlepším šachistou České republiky. Pravidelně reprezentuje na šachových olympiádách a na mezinárodních turnajích, při každoročních festivalech Pražské šachové společnosti již hrál zápasy s Anatolijem Karpovem, Viktorem Korčnojem, Vladimirem Kramnikem, Nigelem Shortem, Borisem Gelfandem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem, Juditou Polgárovou, Sergejem Movsesjanem a Peterem Svidlerem. Na světovém žebříčku byl nejvýše na třináctém místě (od 1. ledna do 30. června 2007), nyní je na 37. místě (ELO 2706).

V lednu 2007 hrál na svém prvním superturnaji (Corus 2007 ve Wijk aan Zee), kde dokázal černými kameny remizovat i s tehdejším mistrem světa Vladimirem Kramnikem, i s tehdy nejvýše postaveným hráčem na světovém žebříčku a dnešním mistrem světa Viswanathanem Anandem, i s nedávnou světovou ratingovou jedničkou Veselinem Topalovem, a porazit současnou světovou jedničku Magnuse Carlsena. V létě 2007 vyhrál prestižní turnaj v rapid šachu v německém Mainzu, kde startovalo 762 šachistů z celého světa, včetně velmistrů z první světové desítky. Na mistrovství Evropy jednotlivců v Budvě dělil 1. až 11. místo, a kvalifikoval se tak na Světový pohár.

V roce 2011 hrál velmi úspěšně na Světovém poháru, kde se probojoval mezi osm nejlepších. V lednu 2012 se mu sice nedařilo na superturnaji ve Wijk aan Zee, ale dokázal zde černými figurami porazit vítěze turnaje a světovou dvojku Levona Aronjana.

Po absolvování gymnázia složil David Navara úspěšně zkoušky na čtyři vysoké školy a rozhodl se pro studium logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončil v roce 2010. Je svobodný, žije doma s rodiči. Jeho koníčkem je odborná sociologická literatura. Rád sleduje historické dokumenty v televizi. Sport, kromě šachů (pokud šachy jsou sport), ho nikdy nezajímal.

Píše velmi zajímavý a tisíci čtenářů sledovaný blog.

Letos na jaře dokončil rukopis knihy Můj šachový svět, kterou letos v září vydá Pražská šachová společnost. V knize čtenáři najdou 51 partií velmistra Navary, které sám komentoval, a dále jeho autobiografii a mnoho dalších zajímavých textů nejen o šachovém světě.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb