generální sponzor

Czechcoal

partner

Hotel Cristal Palace

sponzor

Abas
S. & W. Automobily s.r.o.

mediální partner

Chebský deník
Mariánskolázeňské listy
Šachový týdeník
Novoborský šachový server
ŠSČR
Untitled Document

dešťové šachy

Sněženky a machři – Czech Coal Chess Match 2011

Dešťové šachy

David Bronštejn nabízel zajímavou alternativu k Fischerovým náhodným šachům. Úvodní pozici vám nevylosuje počítač, ale postavíte si ji sami. V Bronštejnových šachách stavíte pěšce na druhou a třetí řadu, figury na první a druhou a střídáte se při tom se soupeřem. Když k tomu přidáte ještě prvek náhody a karty, dostanete Dešťové šachy.

V dešťovkách, jak jim jejich prodejci v České republice Jiřina Vávrová a Pavel Englický říkají, začínáte partii u prázdné šachovnice. V rukách máte zamíchaný balíček karet a postupně si taháte karty s obrázky jednotlivých šachových figurek. Jakou si vytáhnete, tu si postavíte na libovolné místo na šachovnici (pěšce však smíte stavět pouze od druhé do šesté řady). V okamžiku, kdy máte postaveného i krále, můžete místo lízání karet udělat tah s figurkami na šachovnici.

Do šachů tak vnesete dost vysoký prvek štěstí a náhody, což konzervativním šachounům nemusí jít pod fousy, ale děti to milují. Vzal jsem dešťovky na podzim k moři a děti jim rychle daly přednost před klasickou hrou. Chcete-li si dešťovky vyzkoušet, přijeďte v neděli 4. prosince do Mariánských Lázní do hotelu Cristal Palace, kde s nimi bude Pavel Englický hrát simultánku proti deseti soupeřům. Chcete-li si rezervovat místo, stačí napsat e-mail (pavel.matocha@gmail.com). A odpoledne se můžete ve stejném hotelu podívat na druhé kolo zápasu v klasickém šachu mezi legendárními velmistry a mladými velmistryněmi Sněženky a Machři 2011.

Půjdu se podívat také, neboť malý červíček recenzentovi v hlavě hlodá. Když hraje v dešťovkách pan Englický simultánku, neznamená to, že na náhodě zase tolik nezáleží? A taky by mě zajímalo, jestli je výhodnější vytáhnout si krále dříve než váš soupeř. Pak mu totiž můžete takřka beztrestně žrát jeho figurky, ale jen on naopak může dát mat vám.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb