Česko-slovenský šachový zápas manažerů 2018

výsledky | cenový fond | propozice |
Untitled Document

Právě vyšlo

Můj světový šach

Kniha nejlepšího českého šachisty Davida Navary Můj světový šach navazuje na předchozí velmistrovo dílo Můj šachový svět a opět přiblíží svět velmistrů - jejich turnaje, zákulisí a vztahy -, a také ukáže, jak velmistři přemýšlejí. V knize najdete Navarovy postřehy, popis i hodnocení různých turnajů a zápasů a především jeho 15 zajímavých partií. Všechny jsou podrobně a srozumitelně komentovány.

Knihu doprovází desítky fotografií (nejen velmistra Navary, ale i jeho soupeřů a či klubových spoluhráčů) a je vytištěna na kvalitním papíru a svázaná v pevné vazbě, její rozsah je 136 stran. Vydala ji Pražská šachová společnost v roce 2017.

390,- Kč (+ poštovné)

Knihu objednáte na adrese pavel.matocha@gmail.com. Do objednávky prosíme uveďte vaše celé jméno, adresu a telefonní číslo.

Turnaj a večírek ke 100 letům Salo Flohra

Rapid vyhráli novoborští velmistři

[28.12.2008 00:00:00] - Vánoční rapid turnaji ke 100 letům Salo Flohra vyhrál velmistr Robert Cvek, který získal 6 bodů ze 7 partií. V turnaji se přitom sešla kompletní česká špička - první tři hráči žebříku David Navara, Zbyněk Hráček a Viktor Láznička. Na druhém místě s půlbodovým odstupem byl velmistr Viktor Láznička a třetí skončil velmistr Zbyněk Hráček. Hráči extraligového novoborského týmu tak obsadili všechny stupně vítězů a kromě finančních cen si odvezli i krásné vázy od Bořka Šípka a Jiřího Pačínka z novoborské sklárny Ajeto.

Konkurence na startovním poli byla silná. Z 37 účastníků bylo sedm velmistrů a sedm mezinárodních mistrů a i mezi netitulovanými byli silní hráči, jako třeba člen představenstva ČSOB Jan Lamser, manažeři ze skupiny ČEZ Jiří Pačovský a Libor Kičmer, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nebo předseda Šachového svazu ČR Vlastimil Sejkora. Turnaj, který uspořádala Pražská šachová společnost a magistrát hlavního města Prahy v pražském hotelu Best Western Kampa, se hrál na sedm kol tempem 15 minut plus 15 sekund za tah.

„Salo Flohra bych neváhal označit za zakladatele pražské šachové školy, která se vyznačovala klidnou poziční hrou, malými kombinacemi a vybroušenou technikou. Myslím, že by Salo měl z tohoto turnaje radost,“ řekl při vyhlášení výsledků velmistr Vlastimil Hort, který se turnaje rovněž zúčastnil a který se se Salo Flohrem osobně znal.

Na turnaji a na následném slavnostním večírku byli i další pamětníci tohoto fantastického šachisty, který se narodil 21. listopadu 1908 v rakousko-uherském městečku Horodenka (dnešní západní Ukrajina), za první republiky žil v Praze a reprezentoval Československo na řadě olympiád, vyhrál mnoho mezinárodních turnajů a v roce 1939 měl hrát s Aljechinem zápas o mistra světa a zemřel 18. července 1983 v Moskvě. Mezi pamětníky byli například i spisovatel Vítězslav Houška (napsal mj. knihy Nad šachovnicemi celého světa a Šachy s úsměvem) a šachový publicista a letecký expert Josef Maršálek.
K turnaji vyjde turnajová brožura, která bude obsahovat stať o Salo Flohrovi od Štefana Grosse, fotografie z turnaje a ze slavnostního večírku a také velmistry komentované partie.