„Zkus to zadat silnému počítačovému programu, stejně to nevyřeší,“ říkal nad šachovnicí legendární jugoslávský velmistr Ljubomir Ljubojevič komusi v baru hotelu Zeeduin. Dopíjel jsem zrovna překvapivě slušné bílé víno a chystal se odebrat na kutě. Ale znáte to. Šachové pozice jsou jako droga…Přešel jsem s notebookem v ruce k vedlejšímu stolu a na velmistrovo naléhání jsem zadal počítačovému programu Fritz 9 ten rébus. Bál jsem se, že počítač rychle najde řešení a my přijdeme o zábavu. To už se k nám přidala i holandská šachistka Lisa Schutová, která po čtvrtém kole uzavírá pořadí v C turnaji.
Ale o nic jsme nepřišli. Fritz měl spoustu nápadů, ale řešení nenašel. Když jsme postupovali podle jeho doporučení, skončili jsme vždy remízou. Přitom ze zadání má bílý vyhrát. Podívejte se na tu pozici:
Přemýšlejte a klidně si nechte radit od počítače. Stejně vám neporadí „Řešil jsem tuhle úlohu před třiceti lety, není snadná, ale je to ten typ úlohy, kterou dokáže vyřešit spíš člověk než počítač,“ říkal velmistr Ljubojevič, když jsme hledali řešení.
Jako první na to nakonec kápla Lisa. Našla ideu i její správné provedení.
Zkuste to taky. Správné řešení najdete v Šachového týdeníku 3/2013, kde přineseme i velkou reportáž z tohoto prvního letošního superturnaje.
GM Ljubomir Ljubojevič v press centru ve Wijk aan Zee
Napsat komentář