„Snažím se šachové veřejnosti představit kousek šachové historie, figury nazývané české klubovky. Doprovází nás od konce 19. století a leckdy až do dnešních dnů. Druhů a variant českých klubovek bylo ohromné množství, sám mám důkazy o více než stovce různých variant,“ říká sběratel šachových figur Petr Král, z jehož sbírek bude připravena výstava při šachovém festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015.
Originální tvar českých klubovek navrhl v 80. letech 19. století jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla Bohuslav Schnirch. Největší a bezesporu nejznámější Schnirchovo dílo jsou obrovské bronzové Trigy (antická trojspřeží) s bohyněmi vítězství na nárožních pylonech budovy Národního divadla, na kterých pracoval tři desítky let. Bohuslav Schnirch byl také prvním předsedou České asociace šachové, která byla založená 2. února 1888.
„Nejhezčími figurami, které jsem za dlouhá léta své šachové činnosti spatřil, jsou pro mě právě upravené Schnirchovy klubovky z padesátých let dvacátého století. Oproti originálu nejsou tak tenké, mají lehce plnější tvary, ale jinak věrně replikují originál,“ dodává sběratel Petr Král. Dvě verze těchto replik Schnirchových klubovek si na výstavě v Michnově paláci budete také moci prohlédnout.
Kromě replik Schnirchovek diváci uvidí i figury, kterými se v Československu hrály mezinárodní turnaje na konci čtyřicátých a na začátku padesátých let, včetně pásmových turnajů v Mariánských Lázních v letech 1951 a 1954. Tyto dvě dvojice figur jsou doplněny dalšími po obou směrech časové osy. Jedenáct sad figur reprezentuje vývoj českých klubovek od 60. let po současnost a několik samostatných figurek pak ukazuje na figury prvorepublikové, včetně několika kusů originálních Schnirchovek.
Vernisáž výstavy je volně přístupná a bude se konat v neděli 14. června v 15 hodin ve vstupní hale Michnova paláce v Praze (vstup Všehrdovou ulicí nebo můstkem přes Čertovku). Výstavu bude možné shlédnout i po dva následující dny v době konání šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015.
Figury navržené slavným sochařem Bohuslavem Schnirchem v 80. letech 19. století se staly základem tvaru českých klubovek a v průběhu více než století se dočkaly více než sto různých variant.
České klubovky, se kterými se hrály i pásmové turnaje FIDE v Mariánských Lázních v letech 1951 a 1954.
Napsat komentář