Divoké jizerské hvozdy zde nebývaly jen v dávných dobách Karla IV, kdy byl hrad Navarov vystavěn, či za Třicetileté války, kdy jej dobyli Švédové, ale i v první polovině dvacátého století. I tehdy byly k procházce podél říčky Kamenice potřeba mačety a sekery, abyste si otevřeli cestu. Dnes zde můžeme jít po nádherné, romantické a přesto pohodlné, Palackého stezce.
Můžete se vydat třeba už od Tanvaldu, přímo na jih, a zhruba po devíti kilometrech dojdete pod zříceninu Navarova. Půjdete v krásných lesích kousek nad divokou Kamenicí. Chcete-li se na pěší výlet vydat s nejlepším českým šachistou, pokřtít přitom limitovaná vydání jeho knihy Můj šachový svět a případně si s velmistrem i zahrát šachy v simultánce, můžete se přidat poslední srpnový pátek.
Kdo chce jít s velmistrem Navarou na Navarov, musí jen napsat e-mail (prazska.sachova@gmail.com), pak se dozví podrobnosti a časoprostorové souřadnice srazu.
A kam kromě zříceniny dojdete? Třeba k potoku Zlatníku, opuštěnému pensionu Rusalka či až k soutoku Kamenice a Jizery pod Spálovém.
Divoká říčka Kamenice, podle níž celou dobu půjdeme
Už je to brzy. Časově i prostorově.
Nádvoří starého hradu, v jehož minulosti je více otázek než odpovědí.
Zřícenina je utopena v hlubokých hvozdech Jizerských hor.
O historii hradu Navarov si můžete přečíst zde.
Ukázky z knihy Davida Navary si můžete přečíst zde.
Napsat komentář