Nedávno se jeden slavný šachový obraz dostal na slovenskou poštovní známku. Tu Šachovou kompozici Ester Šimerové Martinčekové vám nenabídneme, už dávno patří Slovenské národní galerii, ale máme pro vás díla dvou jiných známých umělců – Martina Velíška a Jana Hrubého.
Těžko najdete lepší vánoční dárek pro člověka, který v sobě snoubí lásku k šachu a k umění, než kresbu Martina Velíška Šachmatov hlavák či linoryty Jana Hrubého.
Martin Velíšek (* 1963) patří k nejvýznamnějším českým malířům střední generace. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Kamenickém Šenově (1979-83) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1983-1989, sklářský ateliér). Kromě desítek obrazů a skleněných artefaktů, je autorem řady obálek pro nakladatelství Argo, kde vydal knihu Lyžaři a prostorovou knihu Už jsme doma 11 (této kapele maloval obaly desek i plakáty). Ilustroval knihu Babička, výtvarně pojal hospodu U vystřelenýho oka v Praze na Žižkově. Spolupracoval na filmech Fimfárum Jana Wericha a Fimfárum 2, za něž získal České lvy za nejlepší výtvarné řešení a nejlepší výtvarný počin.
Vystavuje od roku 1987. Dříve se věnoval hlavně sklu, v polovině devadesátých let ale trojrozměrný prostor téměř opustil a přešel k malbě a kresbě na plátno či papír. Jeho společná výstava s kamarádem Michalem Machatem na počátku devadesátých let ve Znojmě skončila veselým skandálem, když ředitel tamního muzea zahaloval expresivně zobrazená dámská přirození. Česká televize o něm uvedla dva dokumenty: Jaro, peklo, podzim zima (1994) a Ateliér civilistního parealisty (1996).
Obraz Šachmatov hlavák (kresba pastelkami a fixami na čtvrtce, formát A3) vytvořil Martin Velíšek pro Pražskou šachovou společnost a byl použit na plakáty Šachového vlaku 2016. Cena: 39.000 KčDruhým výtvarníkem, jehož díla vám můžeme letos před Vánoci nabídnout je grafik a karikaturista Jan Hrubý (* 1963), který za svá díla obdržel četná ocenění. Jan Hrubý vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. Od roku 1967 publikoval své grafické a karikaturní práce v mnoha novinách a časopisech: Mladý svět, Stadion, Květy, Technický magazín, Psychologie dnes… Jeho práce jsou publikovány i ve společných albech kresleného humoru: Veletucet a Prazdroj českého kresleného humoru. Po náboženské konverzi vystudoval teologii na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a byl vysvěcen na jáhna. Od roku 1993 žije se svou ženou Anežkou v Újezdu pod Troskami, kde působí jako římskokatolický duchovní. Jeho oblíbenou technikou jsou linoryty a následujícími třemi obeslal výstavu Tichý mat, kterou v roce 2008 uspořádala Pražská šachová společnost ve spolupráci s Českou unii karikaturistů.
Jan Hrubý, linoryt 2008, cena: 4.500 Kč
Jan Hrubý, linoryt 2008, zarámované a zasklené, cena: 6.500 Kč
Jan Hrubý, linoryt 2008, zarámované a zasklené, cena: 6.500 Kč
Máte-li zájem o koupi některého z uměleckých děl, ozvěte se emailem (pavel.matocha@gmail.com).
Napsat komentář