Kubistická šachová souprava, inspirovaná legendou kubistické architektury a nábytku Pavlem Janákem, potěší nejen sběratele šachový souprav, ale i milovníky umění. Designér a sochař Jaroslav Juřica navrhl figurky, se kterými lze nejen hrát vážnou partii, ale především ozdobit interiér.
Figurky jsou ručně vyřezávané z javorového dřeva, klasické turnajové velikosti (výška krále 105 mm) a všechny jsou zatíženy olůvkem pro zajištění stability. Šachovnice je součástí luxusního boxu na uložení figurek (rozměry: 510 x 510 x 85 mm), který je zcela černý ve vysokém lesku s boky ve tvaru připomínajícím krystalové zlomy.
Tato mimořádná šachová souprava bude vyrobena v limitované sérii, ohraničené počtem všeobecně uznávaných šachový mistrů světa. Každému z mistrů světa bude věnována pouze jedna souprava, takže dokud bude na šachovém trůně vládnout patnáctý mistr světa historie Viswanathan Anand, bude k dispozici pouze 15 kusů těchto kubistických šachů.
První sada je tak věnována Wilhelmu Steinitzovi, pražskému rodákovi a prvnímu mistru světa šachové historie. Wilhelm Steinitz se narodil 14. května 1836 v Praze v rodině nezámožného židovského obchodníka.
Šachy se Steinitz učil hrát ve dvanácti letech, ale nebral je nijak vážně, dokud se v roce 1858 nepřestěhoval do Vídně, kde studoval matematiku a pokušel se stát se novinářem. Poté co z finančních a také ze zdravotních důvodů neuspěl, začal hrát šachy ve vídeňské kavárně Romer. Rychle se zlepšoval a když mezi kavárenskými hosty už nenacházel sobě rovného soupeře, posunul se i do turnajových sálů. V první polovině šedesátých let devatenáctého století už zářil i v té největší konkurenci a porážel jednoho soupeře za druhým. Na přelomu let 1862 a 1863 porazil v Londýně anglického hráče Josepha H. Blackburna 7:1, v roce 1863 deklasoval Frederika Deacona 5:1 a Augustuse Mongrediena 7:0 a na přelomu let 1863 a 1864 Valentina Greenna 7:0. Vyhrával postupně další zápasy a turnaje a v roce 1866 porazil v zápase na osm vítězných partií Adolfa Anderssena, který byl do té doby považován za nejlepšího hráče světa.
V sedmdesátých letech vyhrával další turnaje, ale přesto za nejlepšího hráče světa někteří považovali Johannese Zukertorta. Proto se roku 1883 dohodl Steinitz s Zukertortem na vzájemném zápase, jehož podmínky oba soupeři dokonce stvrdili u notáře. Vítěz zápasu se měl stát oficiálním mistrem světa v šachu.
Zápas se uskutečnil v roce 1886 v USA. Vítězem zápasu se měl stát ten, kdo první dosáhne deseti výher. První třetina zápasu se hrála od 11. do 20. ledna 1886 v New Yorku (do čtyř výher jednoho ze soupeřů), druhá od 3. do 10. února v Saint Louis (do dalších tří výher) a zbytek do 16. února do 29. března v New Orleansu.
Steinitz zahájil zápas výhrou černými figurami. V dalších třech partiích dosáhl ze zahájení vždy určité převahy, ale chybami v dalším průběhu partie ztratil. Když pak prohrál i pátou partii, byl výsledek po první části zápasu překvapivě 4:1 pro Zukertorta. Po čtrnácti dnech odpočinku však Steinitz v Saint Louis získal ze čtyř partií tři body a vyrovnal stav zápasu na 4:4. V New Orleansu pak Steinitz triumfoval. Z jedenácti partií ztratil jen jednu (šlo o třináctou nejdelší partii zápasu), šest vyhrál, ve čtyřech remizoval a zvítězil celkově 10:5 při pěti remízách. Wilhelm Steinitz se tak stal prvním oficiálním mistrem světa v šachu, tj. mistrem, kterého všeobecně uznala celá šachová veřejnost.
Cena kubistické šachové soupravy je 52.000 Kč a jejím prodejcem je společnost Šach Mat s.r.o. (kontakt: pavel.matocha@gmail.com). Více fotografií kubistických šachů najdete na naší speciální stránce.
Napsat komentář