I ti nejlepší šachisté světa se nevěnují jen šachu, ale rádi se odreagují nebo si dokonce i vydělávají hraním dalších her (a nejen těch stolních). Jaké jsou tedy další oblíbené hry šachových mistrů a co mají společného právě se šachy?
Scrabble
Stejně jako u šachů se jedná o oblíbenou deskovou hru, u které je důležité logické myšlení. Scrabble však mohou hrát až 4 hráči a jejich úkolem je vytvářet jednotlivá slova, která do sebe zapadají a jsou různě bodově ohodnocena. Hra je dostupná ve 29 jazycích a v české verzi je možné používat všechny slovní druhy vyjma citoslovcí. Tato 67 let stará je natolik populární, že podle Asociace Scrabble, více než sto miliónů setů se prodalo po celém světě. Šachy a scrabble spojuje nutnost dobré strategie. Ve scrabble není důležité pouze to, jaké slovo zvládnete vytvořit, k výhře je zapotřebí také taktika a trpělivost. I profesionální šachisté proto rádi zasednou právě k této hře. Letos zesnulý šachový velmistr Walter Browne, šestinásobný vítěz mistrovství USA, ve svém rozhovoru pro Sports Ilustrated z roku 1976 prohlásil, že ve scrabblu porazí 97 ze 100 profesionálů.
Systém hodnocení hráčů scrabble je založen na systému Americké šachové federace. Tento systém byl vytvořen matematikem Danielem Prattem, který byl jak šachista, tak i hráč scrabblu. Stejně jako šachy má i scrabble svou vlastní soutěž o mistra světa v této hře. Mistrovství světa ve Scrabble se koná od roku 1991. Turnaje se účastní 106 hráčů a v současné době je držitelem titulu Craig Beevers. Mistři ve scrabblu přitom ukazují, že scrabble není jen o slovní zásobě. O pozdvižení se letos postaral Novozélanďan Nigel Richards, který vyhrál francouzský šampionát ve scrabblu. Richards přitom nemluví francouzsky a dle svých vlastních slov zvládne správně vyslovit pouze slovíčko bonjour. Jak se mu tedy povedlo vyhrát šampionát ve slovní hře? Po dobu devíti týdnů studoval francouzský slovník. Richards vnímá slova pouze jako různé kombinace písmen a ke hře přistupuje zcela logicky a matematicky.
Vrhcáby
Vrhcáby jsou pravděpodobně nejstarší deskovou hrou na světě, hrály se již ve starověkém Egyptě a Mezopotámii. Hrají se na hrací desce, a to se 30 kameny, dvěma hracími kostkami a speciální sázecí kostkou. Vrhcáby mají přesně daná pravidla, a přestože hrací kostky zajišťují určitou míru náhody, hlavní roli hrají hráčovy schopnosti. Stejně jako šachy jsou i vrhcáby především strategickou hrou. Proto se i v nich, stejně jako v šachu, používá statistické hodnocení výkonnosti hráčů Elo. Základem je správná taktika. Svou roli hraje také teorie pravděpodobnosti. Matematici mohou při hře analyzovat pravděpodobnost vrhu určitého celkového součtu.
Americký šachista Dennis Waterman své strategické schopnosti využil i ve vrhcábech, které hrál několik let závodně. Dalším šachistou a slavným hráčem vrhcábů je harvardský absolvent Bill Robertie, který se stal v roce 1970 vítězem amerického mistrovství v bleskovém šachu a o několik let později také dvojnásobným mistrem světa ve vrhcábech. Robertie mimo jiné napsal knihu, která se zabývá strategiemi ve vrhcábech, Backgammon for Serious Players.
Poker
Poker je jedna z nejoblíbenějších karetních her. Vznikl v USA a má až 1000 různých verzí. Podle Oxford Handbook o ekonomii pokeru, nejhranější variantou je v dnešní době Texas Hold´em. Poker je hra pravděpodobností, díky omezenému počtu karet je možné odhadovat pravděpodobnost karet soupeřů a tedy i pravděpodobnost výhry či prohry. Na rozdíl od šachů je poker hrou neúplné informace. Ty se však dají vypozorovat ze stávající hry, výše sázek, žetonů nebo odhadnutí strategie soupeřů. K úspěchu je třeba nejen štěstí, ale i dobrá strategie, přizpůsobivost, logické uvažování i schopnost odhadnout své protihráče.
Mnoho profesionálních hráčů šachů se aktivně věnuje také pokeru, a to včetně již zmíněných Dennise Watermana a Billiho Robertieho. Nejedná se přitom o ojedinělý případ, podle článku webových stránek ChessBase šachisté často dominují právě na pokerových turnajích.
Také Američanka Jennifer Shahade je ukázkou propojení těchto dvou her. Shahade je šachovou velmistryní, dvojnásobný vítěz ženských šachových mistrovství USA, a zároveň úspěšnou profesionální pokerovou hráčkou. Shahade je také autorkou šachových knih „Play Like a Girl“ a „Chess Bitch, Women In The Ultimate Intellectual Sport“. Nejen v rozhovorech, ale i v sérii známých přednášek Tedx často zmiňuje podobnost těchto dvou her, která ji v obou zaručuje úspěch. V obou hrách je klíčová schopnost znát hodnotu své vlastní pozice, a zároveň dopředu zvažovat možnosti následujících kroků oponentů a své následující možné reakce. Důležitá je také schopnost dlouhodobého soustředění a psychické vytrvalosti.
Dalšími úspěšnými pokerovými hráči jsou velmistři Alexander Griščuk, Vlad Tkachiev či Almira Skripchenko.
Další hry
Šachisté se rádi odreagují i u jiných deskových her, strategických počítačových her nebo u online křížovek. Na každoročním festivalu šachu a her v Pardubicích holduje mnoho šachistů třeba Agricole. Mezi náruživé příznivce této hry patří třeba velmistr Petr Neuman nebo mezinárodní mistr David Kaňovský. Velmistr Marek Vokáč zase ujíždí na internetové hře Farm Ville 2
Pokud se i přes velké množství rozmanitých šachových akcí budete chtít odreagovat u jiných her, můžete vyzkoušet právě ty výše uvedené, které se staly oblíbenými u světových šachových mistrů. Jedná se také o vynikající způsob jak zužitkovat nebo trénovat své strategické a taktické schopnosti a naučit se lépe odhadovat své soupeře.
Napsat komentář