Zatímco v případě Římské říše byl Trenčín nejsevernější výspou jejího teritoria, v případě letošního Šachovvého vlaku byl nejvýchodnějším bodem na jeho cestě.Když Římané začátkem našeho letopočtu posunuli hranice impéria k Dunaji a vybudovali systém pevností – Limes Romanus, postupně zakládali opevněné tábory i na sever od Dunaje. V Trenčíně zanechali originální doklad o své přítomnosti na území Slovenska. Památný nápis na svislé stěně hradní skály připomíná vítězství císaře Marca Aurelia a jeho adoptovaného syna Commoda nad Kvády v roce 179 našeho letopočtu v Laugaríciu, jak se tehdy říkalo místu dnešního Trenčína. Podle latinského textu nápisu tehdy v Trenčíně bojovalo 855 vojáků II. legie pod vedením legáta Maximiana.
Trenčín ze středověkého hradu při západu slunce.
Vítězem bitvy v Šachovém vlaku 2019 se po zásluze a s velkým přehledem a dvoubodovým náskokem stal německý velmistr Michael Prusikin, který získal 10 bodů z jedenácti partií. Zatímco o vítězi turnaji nebylo v Trenčíně pochyb, boj o druhé i třetí místo byl napínavý až do posledního kola. Do hlavní města nakonec jako stříbrný dojel Matias Jolowicz a jako bronzový IM Ladislav Langner. Ceny vítězům přišel do Vládního salónku na Hlavním nádraží v Praze předat nejlepší český šachista David Navara.
Kompletní výsledky jsou zde.
Nejlepší český šachista David Navara předává skleněnou lokomotivu, trofej pro vítěze mezinárodního turnaje v Šachovém vlaku, německému velmistrovi Michaelu Prusikinovi
Napsat komentář