Šachy jsou i umění a společenská událost, nejen sport. Šachový vlak ten kulturní aspekt podtrhuje i výběrem autorů plakátů, jimiž jsou vždy známí čeští výtvarníci.
Obrázky pro plakát Šachového vlaku 2016 namaloval malíř Martin Velíšek a vy si zde můžete všechny tři jeho šachově vlakové obrázky prohlédnout. Hravý a veselý, trochu až punkový Velíškův styl dokresluje přesvědčení Pražské šachové společnosti, že šachy se nesmí brát smrtelně vážně. Že přes všechnu vážnost a složitost té hry, by měly především zůstat krásnou zábavou.
Chcete-li cestovat Šachovým vlakem 2016, tak neváhejte, místa se rychle zaplňují. Pojede se od pátku 7. října do úterý 11. října a postupně si budete moci prohlédnout krásná města Regensburg, Innsbruck, Salzburg a Český Krumlov a během jízdy vlakem mezi nimi si zahrát v šachovém turnaji. Přihlásit se můžete zde.
Vagóny Šachového vlaku jsou přestavěny v turnajové sály, ve kterých bude hrát 120 šachistů z celého světa. Loni se zúčastnili hráči z devatenácti zemí, od začátečníků, přes zkušené klubové hráče až po mezinárodní velmistry. Podrobné informace a možnost přihlásit se najdete zde. V jednotlivých etapových městech se můžete ubytovat v 3, 4 či 5 hvězdičkových hotelech, které vybral organizátor, anebo si můžete ubytování zajistit sami.
Šachový vlak organizuje již šestým rokem Pražská šachová společnost a jeho hlavním partnerem jsou České dráhy. Součástí vlakové soupravy jsou i jídelní vozy JLV, kde se můžete během cesty příjemně naobědvat. Chybí-li vám zde na webu nějaká informace, neváhejte se zeptat (email: prazska.sachova@gmail.com).
Galerie autorů plakátů Šachových vlaků se tak hezky rozrůstá o další velké jméno. V minulých letech je kreslili Miroslav Barták, Jiří Slíva, Richard Cortés a Miroslav Pošvic.
Od kterého českého malíře byste chtěli vidět plakát na šachovou akci? Pošlete tipy mailem (prazska.sachova@gmail.com), pokusíme se splnit vaše přání!
Martin Velíšek (* 1963), autor obrázku pro plakáty Šachového vlaku 2016 a loni pro plakát ČEZ CHESS TROPHY 2015 vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Kamenickém Šenově (1979–83) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1983–1989, sklářský ateliér). Kromě desítek obrazů a skleněných artefaktů, je autorem řady obálek pro nakladatelství Argo, kde vydal svou knihu Lyžaři a prostorovou knihu Už jsme doma 11 (této kapele maloval obaly desek i plakáty). Ilustroval knihu Babička, výtvarně pojal hospodu U vystřelenýho oka v Praze na Žižkově. Spolupracoval na filmech Fimfárum Jana Wericha a Fimfárum 2, za něž získal České lvy za nejlepší výtvarné řešení a nejlepší výtvarný počin.
Vystavuje od roku 1987. Dříve se věnoval hlavně sklu, v polovině devadesátých let ale trojrozměrný prostor téměř opustil a přešel k malbě a kresbě na plátno či papír. Jeho společná výstava s kamarádem Michalem Machatem na počátku devadesátých let ve Znojmě skončila veselým skandálem, když ředitel tamního muzea zahaloval expresivně zobrazená dámská přirození. Česká televize o něm uvedla dva dokumenty: Jaro, peklo, podzim zima (1994) a Ateliér civilistního parealisty (1996).
Napsat komentář