Zpátky do Prahy dorazil po pěti dnech cesty Šachový vlak a při závěrečné číši vína ve Vládním salónku na Hlavním nádraží v Praze byly předány ceny vítězům.
Turnaj v Šachovém vlaku 2016 vyhrál naprosto přesvědčivě turecký velmistr Suat Atalik, který získal 9,5 bodu z deseti partií, když s ním dokázal remizovat pouze ukrajinský mistr Roman Chajeckij a to až v posledním kole. Na samostatném druhém místě byl německý překladatel Sven Römling (8 bodů) a z třetího místa se díky lepšímu pomocnému hodnocení radoval holandský šachista Brent Burg.
V soutěži družstev zvítězil tým Českých drah, kde hrálo i několik jejich zaměstnanců (Ladislav Winkelhöfer, Pavel Popelka, Jan Štursa a Taťána Šeráková), doplněných o nejlepšího českého šachistu Jaroslava Satranského a velmistra Suata Atalika.
Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek předává trofej vítězi turnaje Suatu Atalikovi, skleněnou lokomotivu z novoborské sklárny Ajeto. Ceremonii přihlíží Antonín Blažek, generální ředitel Výzkumného ústavu železničního, který jel s Šachovým vlakem poslední etapu cesty Z Českého Krumlova do Prahy.
Nejlepší ženou byla Ada Leona Van Der Giessen, nejlepším juniorem Jakub Kůsa, nejlepším hráčem dle rozdílu elo (takzvaný skokan turnaj – rozdíl mezi nasazovacím elo a el performance) byl Savanali Nuradilov.
Oceněni ale byli i další hráči. Speciální ceny dostali nejvěrnější účastníci Šachového vlaku, kteří jeli již po páté (Hana Modrová, Sven Römling a Ladislav Winkelhöfer) či dokonce již pošesté (Karel Šlechta, Jiří Navrátil, Günter Hälsig, Josef Bára a Pavel Popelka).
Nejstarší účastnicí turnaje byla devadesátiletá Marianne Hartlaub a nejmladší Nela Viktorie Michálková. V 79letém věkovém rozdílu mezi nimi se rozprostřeli ostatní ze 114 šachistů z 18 zemí celého světa, kteří se nakonec do turnaje zapojili.
Skokanem turnaje, tedy hráčem s nejlepším výkonem nad vlastní elo, se stal ruský šachista Savanali Nuradilov, který hrál o 795 elo nad svůj rating. Cenou pro něj byly výborné sjezdové lyže Sporten Glider 5.
Mančaft Českých drah draftoval tureckého velmistra a i díky této výborné akviziční politice vyhrál soutěž družstev.
Tak skončila další báječná cesta Šachového vlaku. Chcete-li být v příštím roce mezi jeho účastníky, dejte mu „like“ na facebooku (Šachový vlak na Facebooku), anebo sledujte pozorně tento web. Šachový vlak 2017 pojede ve dnech 13. až 17. října a jeho trasa bude Praha – Olomouc – Trenčín – Bratislava – Lednice – Praha.
Kompletní výsledky turnaje v Šachovém vlaku najdete na Chess-Results.
Fotogalerii z Šachového vlaku od dvorní fotografky Pražské šachové společnosti Anežky Kružíkov najdete na zde.
Napsat komentář