Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Slavné turnaje v etapových městech

Slavné turnaje v etapových městech

První pražský mezinárodní šachový turnaj v roce 1908 či šachová olympiáda v roce 1931 to jsou dva slavné historické milníky šachové Prahy. Jaké zajímavé zápasy a turnaje se ale hrály v ostatních etapových městech Šachového vlaku 2013? Do minulosti nahlédneme s pomocí paměti a archívů šachového historika Jana Kalendovského.
Když máme na vrcholu světového žebříčku šachového Mozarta, jak Magnuse Carlsena překřtil Lubomír Kaválek, začněme Mozartovým městem. Salzburg se šachově pyšní dvěma válečnými superturnaji, v nichž hrálo vždy šest evropských mistrů, včetně mistra světa Alexandra Aljechina a korunního prince šachového trůnu Paula Kerese.
Turnaj Salzburg 1942 proti sobě postavil šest nejsilnějších hráčů z Německa a z okupovaných a neutrálních zemí Evropy. Konal se od 9. do 18. června 1942 v Mirabellině paláci a zúčastnili se ho Alexander Aljechin, Jefim Bogoljubov, Klaus Junge (nahradil Maxe Euweho), Paul Keres, Gösta Stoltz a Paul Felix Schmidt. Vítězem se stal Alexander Aljechin.


Duel Gösty Stoltze s Klausem Jungem na turnaji Salzburg 1942

O rok později uspořádal Velkoněmecký šachový svaz v Salzburgu podruhé turnaj 6 „nejlepších evropských mistrů“ (jak to napsal ve svém článku v Šachu v červenci 1943 Karel Opočenský). Turnaj Salzburg 1943 se hrál ve dnech 8. až 20. června a dominovali mu dva nejsilnější hráči světa té doby: 1.-2. Paul Keres a Alexander Aljechin 7,5 bodu z 10 partií. Dále byli s velkým odstupem 3. Paul Felix Schmidt (4,5 b.), 4. Efim Bogoljubov (4 b.), 5. Jan Foltys (3,5 b.) a 6. Ludwig Rellstab (3 b.). Nejvýznamnější teoretickou novinkou turnaje bylo Keresovo 6.g4!, kterým potíral scheveningenskou variantu sicilské obrany.


Mirabellin palác v Salzburgu


Mramorový sál v Mirabellině paláci

V druhém rakouském alpském městečku se konal o dvacet let před prvním salzburgským turnajem VII. Kongres bavorského šachového svazu. Turnaj Innsbruck 1922 vyhráli Ernst Grünfeld a Rudolf Spielmann (4 body z 5 partií) před Carlem Carlsem a třemi ne moc známými rakouskými a německými mistry (Georg Kieninger, Hans Müller a Alfred Wolf). Turnaj se hrál ve dnech 2. až 9. září. Málo známé je, že kongres musel být ukončen dříve, než se plánovalo kvůli prudkému růstu nákladů účastníků danému tehdejší hyperinflací (viz Ludwig Bachmann: Schachjahrbuch 1922).

V německém Regensburgu se hrál v roce 1910 zápas mezi Jacquesem Miesesem a Rudolfem Spielmannem. Hrálo se 6. – 14. května u příležitosti 25letého trvání zdejšího šachového klubu. V zápase přesvědčivě zvítězil Rudolf Spielmann v poměru 6:2 (+5, -1 =2).

A město pětilisté růže? V Českém Krumlově se ještě žádný důležitý šachový podnik nekonal.

Kvě 28, 2013Pavel Matocha
Starosta Oldřich Lomecký se chystá na simultánkuČeský humor

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Pavel Matocha
28 května, 2013 Šachový vlak 2013
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes