Jako počátek christianizace české země se uvádí křest českého panovníka Bořivoje, který podle Kristiánovy legendy přijal společně se svou ženou křest na Velehradě od arcibiskupa Metoděje, zřejmě roku 883. Křtem na Moravě prý čelil Bořivoj expanzivním snahám východofranských panovníků a bavorských biskupů.
Jenže již 38 roků před Bořivojem bylo na sněmu v bavorském Řezně, pod něž české území tehdy církevně patřilo, pokřtěno čtrnáct českých knížat. Zmiňují to Fuldské anály k roku 845, ale bohužel v nich již nenajdeme, kde se tak mělo stát.
Na řezenském kostele sv. Johanna je deska, která na tento křest upomíná, a i Wikipedie uvádí jako pravděpodobné místo křtu právě kostel sv. Johanna. Na facebooku Šachového vlaku na to upozornil Ladislav Jahoda a přiložil i fotografii pamětní desky. Druhým možným místem křtu – podle experta na datové sklady a církevní dějiny Jana Spousty – je vévodská rezidence, kde je dodnes dochovaný starý románský sál (ovšem po přestavbě z roku 1212).
První etapové město Šachového vlaku 2013 ale neláká pouze duchovními zážitky. Jedním z highlightů určitě bude historická párečkárna – Historic Sausage Kitchen. Nemůžete být v Regensburgu a nezajít na jejich legendární klobásky.
Čtrnáct českých knížat mělo být pokřtěno v kostele sv. Johanna v Regensburgu. Jistý je rok 845, místo je nejisté.
Připomíná to trojjazyčná cedule na kostele.
Druhým možným místem křtu je velký sál Vévodského paláce.
A takhle vypadal o 38 let později křest českého panovníka Bořivoje. Ilustrace pochází z Velislavovy bible, zřejmě prvního světového komixu.
Napsat komentář