Již počtvrté se vydal Šachový vlak po evropských železnicích, Letos to bylo z Prahy do Vídně, Budapešti, Trenčína a Krakova a zpět do Prahy. A jaký byl letošní vlak? Jedním slovem – skvělý. Ze sportovního hlediska jen těžko si přát napínavější závěr turnaje než byl ten letošní. Před posledním kolem se na čele srovnali čyři hráči s 8,5 body – tři velmistři Hort, Rogers, Petr a IM Kaňovský – následovaní s půlbodovým odstupem dvojicí Neuman, Maximov. V posledním kole ale ani jeden z hráčů vedoucího kvarteta nedokázal vyhrát, vítězství tak díky remíze vybojoval Australan Ian Rogers. Ten při závěrečném vyhlašování vítězů věnoval vítězství svému příteli, nedávno zesnulému Břetislavu Modrovi. Nezapomenutelné jsou ale dojmy z cesty a z navštívených měst. Zážitky z páteční Vídně s Hofburgem, Schönbrunnem a Mariahilferstrasse, vystřídali v sobotu zážitky z Budapešti s Parlamentem, katedrálou svatého Štěpána, Řetězovým mostem, ale také s Židovskou čtvrtí, kde místo klidu a víry nalézáme pasáž s desítkami doslova obležených restaurací. Nedělní Trenčín je sice nádherný, ale účastníky vlaku je zjevně zaskočen. Na hradě nejsou průvodci zjevně připraveni na cizince, pak několik účastníků vlaku zůstane zamčeno ve věži a překvapena je i obsluha místních podniků z nenadálého počtu návštěvníků. Cesta z Trenčína do Krakova musela být zase zážitkem pro Francouze Dominika Banga a jeho partnerku, kteří se při krátké zastávce v Žilině zapomněli ve městě a vlak doháněli taxíkem… Vrcholem pětidenního putování je Krakov. Hrad Wawel je sice ve večerních hodinách již zavřený, ale procházka večerním centrálním náměstím (Rynku glownym) se symbolem města, Mariánským kostelem, je neskutečným zážitkem. V úterý již čekal na účastníky poslední úsek cesty do Prahy, kde při vyhlášení vítězů náměstek generálního ředitele Českých drah Pavel Krtek oznámil, že Šachový vlak pojede i příští rok a to ve dnech 9. – 13. října 2015 na trase Praha – Drážďany – Vratislav – Bratislava – Vídeň – Praha.
Jak letošní Šachový vlak i dění kolem něj viděl David Kaňovský, si můžete přečíst v novém dvojčísle Šachového týdeníku 43-44/2014. Článek doplňují portréty dvou zajímavých osobností: nejstarší účastnice Marianne Hartlaubovéa švýcarského učitele Stephana Batchinského.
Další článek je věnován letošnímu Mistrovství světa juniorů, kde český reprezentant Tadeáš Kriebel vybojoval výborné 12. místo. Sám Tadeáš pro čtenáře okomentoval svoji vítěznou partii s Nizozemcem Van Kampenem. Připomeneme si výročí 100 let od narození jednoho z velikánů světového šachu Američana Ruebena Fine a 110 let švédského problémisty Axela Akerbloma.
Chcete-li se dozvědět, co řekl David Navara v pořadu Studio 6 České televize a jaká ostrá slova použil Anatolij Karpov v rozhovoru pro Echo Moskvy, čtěte Šachový týdeník č.43-44/2014!
A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář