Který ze současných hráčů hraje šachy nejvíc připomínající šachovémotory? A co kdybychom měli vybírat mezi jednotlivými mistry světa?Otázka je to velice zajímavá a pravděpodobně by na ni šlo odpovědětčistě statistickými prostředky. Vzali bychom soubory partií a nějakpočítali, jak často se tahy shodují s doporučeními počítače (metodikuby samozřejmě bylo třeba ještě domyslet). Velice zajímavé by bylo takéanalyzovat partie člověk + program vs. člověk + program. Teze -šachista, jehož hra je nejvíce počítačová, by zde dokázal přispětnejmenším vlastním přínosem. Mezi jinak srovnatelnými hráči by pak bylúspěšnější ten „lidštější“…
Ať tak či onak, současného mistra světa Magnuse Carlsena bychom asi zavzor „robota“ nepovažovali. Nenosí v hlavě rozsáhlé databáze zahájení- nebo je alespoň příliš nepoužívá. Své soupeře neporáží propočtemdlouhých variant (Carlsen ovšem spíše opomíjí takticky trestat chybysoupeřů, než že by se sám kvůli taktice dostával do špatných pozic). VŠachovém týdeníku 49/2013 nicméně ukážeme, že paralely mezi počítači astylem současného mistra světa existují. Jednak Carlsen jakoby neznalúnavu, disponuje schopností vymačkávat i ze zdánlivě rovných pozicmaximum, nevadí mu dlouho tahat suché pozice, ba naopak právě tentotyp pozic vyhledává. Druhým aspektem, kterým připomíná programy, jepak jeho časté „odhlédnutí“ od dřívějšího průběhu partie. Tím semyslí, že mladý Nor nemá problém postavit figurku na pole, kde stálapřed 2 tahy. Naopak většina ostatních má před podobnými tahy zábrany(nejde-li např. o tempování, vynucené opakování tahů apod.), a to ibrát je v potaz jako soupeřovu možnost.
Souhlasíte? Nebo vám počítač připomíná více některý jiný ze současnýchči minulých hráčů?
Číslo 49 letošního ŠT přináší v předvánoční atmosféře několik tipů nadárky s šachovou tematikou. Proběhlo dvojkolo Extraligy SR, v němždošlo i na kuriózní koncovku dvou dam proti dvěma věžím. V mistrovstvísvěta družstev triumfovalo Rusko, nejlepší individuální výkon předvedlLevon Aronjan; jednu z jeho partií komentuje velmistr David Navara.Přinášíme obsáhlou reportáž ze druhé části zápasu Sněženek a Machrů.Součástí je rozhovor s GM Peterem H. Nielsenem, který pracoval jako sekundantdvou posledních mistrů světa, Ananda i Carlsena. Legendární velmistrJan Smejkal zase zavzpomíná na svou šachovou kariéru vkonfrontaci s předlistopadovým režimem a dostane také otázku, zda honěkdy uvidíme v týmu Machrů.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde).
Napsat komentář