Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Velmistr šachu a klavíru

Velmistr šachu a klavíru

„Nejlepší hudebník mezi šachisty a nejlepší šachista mezi hudebníky,“ tak někteří označují Marka Tajmanova, ruského šachistu a klavíristu, který v těchto dnech slaví své devadesáté narozeniny. Prožil bohatý a plodný život. Od matky, která učila hru na klavír, zdědil hudební nadání, ale první ovace sklidil jako dětský herec. V 11 letech hrál houslistu ve filmu „Beethovenův koncert“. V té době také objevil krásy šachu. Ihned po absolvování konzervatoře koncertoval doma i v cizině, ale rychle se zlepšoval i v šachu. Ve 26 letech již byl velmistrem a ve 30 po 2. světové válce již patřil mezi desítku nejlepších šachistů světa. Sám o sobě s nadsázkou tvrdí, že celý život nepřetržitě odpočívá. „Při koncertech jsem odpočíval od šachu a naopak, když jsem hrál několik turnajů za sebou, odpočíval jsem od hudby,“ řekl Tajmanov. Také v hudbě dosáhl na úplný vrchol, jeho klavírní duet s první manželkou Ljubov Brukovou byl společností Philips vydán v sérii koncertů „Velcí pianisté dvacátého století“.
Většina šachistů si, bohužel, jméno Marka Tajmanova spojuje s krutou porážkou 0:6 od Bobbyho Fischera v roce 1971 při jeho spanilé cestě za titulem mistra světa. Sám Tajmanov měl při návratu problémy vysvětlit sovětským úřadům příčiny porážky, bylo mu zakázáno na nějakou dobu cestovat, nebyl mu vyplacen honorář a byl mu odebrán titul mistra sportu SSSR. On sám ale zůstal nad věcí: „Ano, sportovní výsledek byl deprimující, ale setkání s Fischerem bylo pro mě obrovským potěšením a nemusel jsem se ani stydět za obsah partií. Jsem rád, že mi osud umožnil hrát zápas proti tak skvělému velmistrovi. Byl jsem také jedním z posledních, kdo měl možnost setkat se s Fischerem za šachovnici.“ Po uvolnění poměrů v Rusku v roce 1992 dokonce napsal knihu „Byl jsem obětí Fischera“.
Osud ale Tajmanovovi přichytal ještě jedno překvapení, tentokráte o mnoho příjemnější. Ve svých 78 letech se stal tatínkem dvojčat! Mezi nimi a jeho nejstarším synem je rozdíl padesáti sedmi let. Další informace o životních cestách Marka Tajmanova si přečtete v článku „Sluha dvou pánů“ v Šachovém týdeníku č.5/2016, který právě vychází.
Nechybí ani shrnutí turnaje ve Wijku aan Zee, kde bojoval také české reprezentant David Navara. Pohár pro vítěze si ale s bodovým náskokem zajistil nejlepší současný hráč světa Magnus Carlsen. Jeho partii z 6. kola proti Tomaševskému si k analýze pro čtenáře Šachového týdeníku připravil velmistr Robert Cvek.
Ani David Navara neodjel z Wijku s prázdnou, převzal cenu fair-play Vugara Gašimova. I o tom se dočtete v tomto čísle týdeníku, stejně tak, jako o jednom šachovém zápisu do Guinnessovy knihy rekordů a o první polovině turnaje na Gibraltaru, kde se příliš nedařilo exmistru světa Anandovi.

A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.

Úno 5, 2016Petr Herejk
Tata Steel jde do fináleRapport v Praze

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Petr Herejk
5 února, 2016 Šachový týdeník
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • První číslo roku
  • Duše hry a klíč k vítězství
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes