Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Učíme se od velmistrů, jak se vyhnout boji?

Učíme se od velmistrů, jak se vyhnout boji?

Bojkot? Nebo chyběl bojovný duch? Druhý díl FIDE Grand Prix 2017, který právě skončil v Moskvě, se odehrál v duchu remíz. Plných 59 partií z 81 odehraných skončilo smírným výsledkem. Co to? Titul remízového krále by si jistě zasloužil Evgeny Tomashevsky, který půlkou zakončil všechny své partie. Ale ostatní mu celkem slušně sekundovali. Že 8/9 partií zremizoval třeba Anish Giri? No dobrá, jsme u něj na to tak nějak zvyklí. Ale co třeba věčně bojovně naladěný Alexander Griščuk? S osmi a více remízami skončilo osm hráčů, plných 50% účastníků odešlo tudíž bez porážky a pouze pět hráčů (z celkového počtu 18) zvítězilo alespoň dvakrát: Ding Liren, Šachrijar Mamedjarov, Chou-I-fan, Jan Nepomňaščij a Pentala Harikrišna. V jasném duchu hesla: „ „Lepší půlka, nežli nulka“ se nesla např. partie posledního kola mezi velmistry Mamedjarovem a Vachier-Lagravem. Hráči si poseděli za šachovnicí 13 minut a odtahali 26 teoretických tahů. A nebyli zdaleka jediní. Sedmé kolo a šachovnice Mamedjarova a Griščuka zažila jen 16 tahů, ještě o tah méně kolo druhé a šachovnice Griščuk – Tomashevsky a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Myslím, že druhý díl FIDE GP v Moskvě pěkně vystihuje motto: „Výměna výměnu střídá, jako pes obranář krále si hlídá. Lepší než nic je půlku mít, remízovým králem být.“ Věčnou otázkou ovšem zůstává: „ Jsou nebo nejsou tyto taktické krátké remízy zhoubou královské hry v šach?“

Legendární mistr světa Jose Raul Capablanca předpovídal šachu remízovou smrt. Tvrdil, že se technika a znalosti hráčů natolik zdokonalí, že vyhrát šachovou partii nebude v podstatě možné. Historie mu však naštěstí nedala za pravdu. Umění hráčů a šachová teorie se zlepšila natolik, že silní hráči dokáží realizovat i nepatrnou výhodu ve výhru. Přesto jsou rychlé remízy nežádoucím jevem, jak pro diváky, tak pro organizátory. Nicméně v dnešní době, kdy spousta hráčů hraje na jistotu, jsou a budou nedílnou součástí šachového světa, i navzdory zavedení Sofijského pravidla. Můžeme jen nostalgicky vzpomínat třeba na zápas o titul mistra světa mezi Topalovem a Anandem, který měl zajímavou předehru v podobě hodně kritizovaného tvrzení Bulhara, který prohlásil, že během zápasu bude hrát až do konce a nebude remízy nabízet ani přijímat.

Druhý díl FIDE GP v Moskvě je hlavní náplní Šachového týdeníku číslo 21., který právě vyšel. Souhrnnou reportáž s analýzou zpracoval GM Štěpán Žilka. Kromě toho se např. dozvíte, kde hrají šachy všichni a pořád, koho vidí Garry Kasparov jako budoucího vyzyvatele Magnuse Carlsena, či jak dopadly mnohé mládežnické turnaje.

Že Šachový týdeník ještě nedostáváte zdarma do svých e-mailových schránek? Stačí vyplnit formulář zde.

Kvě 26, 2017Zuzana Cervena
Oběti věže na e6 (e3)Zásadní díla šachové historie

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Zuzana Cervena
26 května, 2017 Šachový týdeník
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes