Bojkot? Nebo chyběl bojovný duch? Druhý díl FIDE Grand Prix 2017, který právě skončil v Moskvě, se odehrál v duchu remíz. Plných 59 partií z 81 odehraných skončilo smírným výsledkem. Co to? Titul remízového krále by si jistě zasloužil Evgeny Tomashevsky, který půlkou zakončil všechny své partie. Ale ostatní mu celkem slušně sekundovali. Že 8/9 partií zremizoval třeba Anish Giri? No dobrá, jsme u něj na to tak nějak zvyklí. Ale co třeba věčně bojovně naladěný Alexander Griščuk? S osmi a více remízami skončilo osm hráčů, plných 50% účastníků odešlo tudíž bez porážky a pouze pět hráčů (z celkového počtu 18) zvítězilo alespoň dvakrát: Ding Liren, Šachrijar Mamedjarov, Chou-I-fan, Jan Nepomňaščij a Pentala Harikrišna. V jasném duchu hesla: „ „Lepší půlka, nežli nulka“ se nesla např. partie posledního kola mezi velmistry Mamedjarovem a Vachier-Lagravem. Hráči si poseděli za šachovnicí 13 minut a odtahali 26 teoretických tahů. A nebyli zdaleka jediní. Sedmé kolo a šachovnice Mamedjarova a Griščuka zažila jen 16 tahů, ještě o tah méně kolo druhé a šachovnice Griščuk – Tomashevsky a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Myslím, že druhý díl FIDE GP v Moskvě pěkně vystihuje motto: „Výměna výměnu střídá, jako pes obranář krále si hlídá. Lepší než nic je půlku mít, remízovým králem být.“ Věčnou otázkou ovšem zůstává: „ Jsou nebo nejsou tyto taktické krátké remízy zhoubou královské hry v šach?“
Legendární mistr světa Jose Raul Capablanca předpovídal šachu remízovou smrt. Tvrdil, že se technika a znalosti hráčů natolik zdokonalí, že vyhrát šachovou partii nebude v podstatě možné. Historie mu však naštěstí nedala za pravdu. Umění hráčů a šachová teorie se zlepšila natolik, že silní hráči dokáží realizovat i nepatrnou výhodu ve výhru. Přesto jsou rychlé remízy nežádoucím jevem, jak pro diváky, tak pro organizátory. Nicméně v dnešní době, kdy spousta hráčů hraje na jistotu, jsou a budou nedílnou součástí šachového světa, i navzdory zavedení Sofijského pravidla. Můžeme jen nostalgicky vzpomínat třeba na zápas o titul mistra světa mezi Topalovem a Anandem, který měl zajímavou předehru v podobě hodně kritizovaného tvrzení Bulhara, který prohlásil, že během zápasu bude hrát až do konce a nebude remízy nabízet ani přijímat.
Druhý díl FIDE GP v Moskvě je hlavní náplní Šachového týdeníku číslo 21., který právě vyšel. Souhrnnou reportáž s analýzou zpracoval GM Štěpán Žilka. Kromě toho se např. dozvíte, kde hrají šachy všichni a pořád, koho vidí Garry Kasparov jako budoucího vyzyvatele Magnuse Carlsena, či jak dopadly mnohé mládežnické turnaje.
Že Šachový týdeník ještě nedostáváte zdarma do svých e-mailových schránek? Stačí vyplnit formulář zde.
Napsat komentář