Šokující archeologický nález z období indického panovníka Ašóka dokládá, že šachová hra je minimálně o půl tisíciletí starší, než se dosud předpokládalo.
Ve 3. století před naším letopočtem sjednotil král Ašóka téměř celé území dnešní Indie. Z jeho doby pochází řada skalních monumentů a Ašókovo období je známo i z řady písemných pramenů, nedávno objevený papyrus ale přesto šokuje – alespoň šachové historiky. Naznačuje totiž, že královská hra může být o několik století starší, než se dosud předpokládalo, ba dokonce i její vznik může být komplikovanější.
Proč se v zákoníku z té doby objevuje speciálně šachovnice, nakolik celá hra simuluje střet armád a nakolik mohlo na počátku šachů jít spíše o početní pomůcku? K čemu se dá použít šachovnice bez šachových figur, je v očích zákona větším prohřeškem napadeného poplivat nebo mu poškodit šachovnici? Pokusíme se přijít na kloub této opravdové záhadě.
Pojednání o objevu tajemného papyru přináší Šachový týdeník 3/2016, v němž se můžete těšit také na reportáž ze superturnaje Tata Steel Chess ve Wijk aan Zee. Jednu z partií dosud vedoucího Pavla Eljanova komentuje pro čtenáře ŠT velmistr Štěpán Žilka.
Napsat komentář