Hokejisté potřebují ke svému sportu ledovou plochu, šachisté zase ke svým soutěžím hrací místnost. S jejich kvalitou to v českých krajích je hodně rozdílné. V Extralize se kvalita hracích místností v poslední době hodně zvedla a většina týmů hraje své zápasy v hotelích a reprezentačních salóncích, například pro mistra z Nového Boru je samozřejmostí, že své domácí zápasy hraje pravidelně v novoborském Grandhotelu Pražák, poslední ligové dvoukolo přesunul do luxusního čtyřhvězdičkového pražského hotelu U divadla. Bohužel ale s klesající úrovní soutěže klesá i úroveň hracího prostoru. Nezřídka se při našich (i ligových) soutěžích setkáváme s místnostmi často nedostatečně prostornými, osvětlenými i vytopenými (o toaletách ani nemluvě) v klubovnách různých organizací, v restauracích a jídelnách, někdy to jsou hrací prostory ve sklepích, někdy se u údaje o hracím prostoru objevuje ono výhrůžné „vstup pouze s přezůvkami“. Nezasloužili by si šachové soutěže družstev (a když ne všechny, tak alespoň tedy ty s označením ligové) hrací prostory na úrovni?
Zkušenosti některých oddílů ukazují, že to jde i bez velkých finančních investic. Jedním z pozitivních příkladů je pražský oddíl GROP, který své soutěže hraje ve třechhracích místnostech ve třech pražských hotelích. Áčko hraje své ligové soutěže v hotelu Juliš na Václavském náměstí hned vedle kavárny Šachový Václavák, další družstva v hotelu Brixen u náměstí IP Pavlova a v karlínské Galerii Royale. Bližší informace o dění v oddílu GROP si můžete přečíst v obsáhlém článku v novém vydání Šachového týdeníku č.8-9/2015.
Dvojčíslo přináší také reportáž z turnaje šesti supervelmistrů ve švýcarském Curychu včetně výběru partiových ukázek. Nedožité osmdesáté narozeniny Benta Larsena si čtenáři mohou připomenout v článku Václava Pecha, partiová ukázka výhry Larsena nad Karpovem je s překladem originálního Larsenova komentáře. Krátkou reportáží se Šachový týdeník podívá také do Jeruzaléma, kde skvěle vstoupil do Mistrovství Evropy jednotlivců David Navara. Připomene také soutěž Šachy v umění a přináší řadu dalších zajímavých informací.
A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář