Trenér německého Bayernu Mnichov Pepe Guardiola hledá inspiraci také u šachistů. „Proces výběru sestavy je podobný, jako byste seděl před šachovými figurkami. Neumíte si ani představit, jak podobné tyto dvě věci jsou,“ říká Guardiola. Stejně jako šachista chce Guardiola analyzovat všechny varianty a podvarianty, než se rozhodne pro tah, v jeho případě nasazení konkrétního hráče. „Četl jsem rozhovor s mistrem světa Magnusem Carlsenem a zaujala mě jedna věc. Řekl, že nezáleží na tom, když musí na začátku hry něco obětovat, protože ví, že nejsilnější je v koncovce. To mě přimělo k přemýšlení, chtěl bych zjistit, jak toto aplikovat na fotbal,“ říká Pepe Guardiola
Španělský fotbalový stratég není zdaleka jediný, kdo vnímá podobnosti mezi šachem a fyzickými sporty či dokonce chce takové aktivity zkombinovat v jeden hybridní sport. Asi nejznámější kombinací je chessboxing neboli kombinace šachu a boxu. Poprvé jsme o něm psali v čísle 46/2007. „Šachy a box mají mnoho věcí společných,“ říkal zakladatel této pro někoho bizarní kombinace Iepe Rubingh. „Pokud táhnete pěšcem, je to podobné jako krátký úder v boxu, tah jezdcem je něco jako hák. Věž, to je přímý útok a tah dámou odpovídá opravdu drtivému úderu.“
V čísle 14/2011 jsme zase referovali, že Wheatonské tenisové centrum zavedlo jako doplňkový sport pro tenisty šachy. „Učí bojovat o výhodu, získat iniciativu a nepřipustit protihru. A tyto základní strategie by si měli tenisté uvědomovat, soudí ředitel centra Jim Edgerton. Médii také proběhla fotografie, jak relaxoval Novak Djokovovič před důležitým zápasem: hrál šachy s Borisem Beckerem.
Na internetu se dají najít různé pokusy zkombinovat šachy s jiným sportem. Například na tomto videu míchají dva bratři šachy s basketbalem. Řekl bych ale, že nejlepší kombinaci na vlastní kůži zažili účastníci Šachového vlaku. Spojit partii šachu s plaváním v bazénu maďarských lázní Széchenyi, to musí být něco!
V čísle 46 najdete rozsáhlou reportáž z aktuálního extraligového dvojkola. GM David Navara komentuje svou partii s GM Alexandrem Daninem. Josef Maršálek tentokrát pojal svou pozvánku do světa šachových problémů netradičně: ukazuje konstrukční postupy pro různá zadání a témata jednotlivých úloh.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář