V zápas o titul mistra světa mezi Karpovem a Korčným se šachová hra úzce proplétala s politikou a propagandou, řešily se spory o nápovědu v jogurtech či hypnotizéry z KGB. SSSR se ovšem snažil stát šachovou velmocí prakticky od svého vzniku. Patronát nad královskou hrou nimi držel sovětský prokurátor Nikolaj Krylenko, člověk s rukama plnýma krve. Jedním z jeho hesel bylo: „Musíme popravovat nejen zločince, ale i nevinné lidi. Poprava nevinného zapůsobí na masy mnohem více!“ Na ChessGames.com zájemce o šachovou historii může najít i dvě šachové partie Nikolaje Krylenka.
Politizace šachů byla provázenou ostrou kampaní proti tehdejšímu mistru světa, emigrantovi Aljechinovi. Oficiální podpora nejvyšších míst samozřejmě řadu praktických šachistů ani skladatelů úloh nezachránila před represemi, ty však nesouvisely se samotnou hrou. Vrcholoví šachisté si naopak dokázali uchovat určitou míru vnitřní svobody. První sovětský mistr světa Michail Botvinnik si tak mohl dovolit např. odmítnout podepsat hanobící dopisy.
Smutné propojení šachů a politiky v nešťastné době ukazuje i během druhé světové války vyšlý článek Židovský a árijský šach. Podepsán byl pod ním právě Aljechin, třebaže později své autorství popíral. O šachách a politice především v době Botvinnikově pojednání kniha Barbory Umancové, jejíž recenzi přináší nové vydání Šachového týdeníku. Ukázku z knihy najdete na webu vydavatele.
O tématu propojení šachu a politiky v bývalém Sovětském svazu vyšlo víc zajímavých knížek. Doporučit můžeme knihu KGB hraje šachy autorů Borise Gulka a Vladimira Popova, nebo práci Sergeje Boronkova “Šedevry i dramy čempionatov SSSR” a také dílo Sergeje Grodzenského “Lubjanskij gambit”.
Vážně popisované společensko-politické aspekty šachové hry doplníme drobnou hříčkou, povídkou Pavla Housera, která ukazuje, jak se v diktátorském režimu mohou šachy stát přímo nástrojem represe a člověka lze odsoudit již za volbu zahájení.
Ve dvojčísle Šachového týdeníku 25-26 také najdete reportáž z Talova memoriálu, jedné z vrcholných šachových akcí letošního roku. Z domácích šachových akcí se věnujeme Openu Teplice. Obě tyto události doplňují komentované partie. Můžete se také těšit hned na 11 úloh a studií Františka Richtra, jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme. A dozvíte se o skoku juniorského mistra světa z věže.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář