O tom, že šachová partie může být hodně vyčerpávající, se přesvědčili aktéři zápasu o titul mistra světa Magnus Carlsen a Viswanathan Anand. V sedmé partii zápasu v pondělí 17. 11. 2014 sehráli partii, která měla 122 tahů a trvala téměř šest a půl hodiny. Na následnou tiskovou konferenci pak oba hráči přišli očividně unaveni a Carlsen měl velké potíže formulovat své odpovědi.
Touto partií oba hráči vstoupili do historie – v zápasech o titul mistra světa se jednalo o druhou nejdelší partii. A jen dva tahy chyběly k překonání rekordu, který drží pátá partie zápasu mezi Korčným a Karpovem v Baguiu v roce 1978. Ta v zápase nesmiřitelných skončila ve 124. tahu v koncovce střelce a pěšce proti pěšci patem! Jen o jeden tah méně měla 20. partie Tala proti Botvinikovi v zápase o titul MS v roce 1961. Ta byla zajímavá především tím, že 75 (!) tahů proběhlo ve věžové koncovce, ale Tal i přes veškerou snahu výhodu ve výhru neproměnil a partie končila ve 121. tahu remízou. Nutno je ale dodat, že v případě Korčného s Karpovem i Tala s Botvinikem se jednalo o partie, které byly přerušovány, kdežto souboj Carlsena s Anandem se hrál bez přerušení!
Odehrát v partii více než 120 tahů není úplně obvyklé, v letošním roce by se takové partie mezi hráči +2700 daly spočítat na prstech obou rukou, maratónským byl např. souboj Vachier-Lagrave vs. Jobava na letošní olympiádě (139 tahů) nebo Harikrišna vs. Caruana v lednovém Wijku aan Zee (132 tahů).
Více o průběhu zápasu Carlsena s Anandem najdete v novém čísle Šachového týdeníku, který právě vychází. Informace a zajímavosti ze zápasu doplňuje analýza třetí partie zápasu se zasvěceným komentářem velmistra Martina Petra.
Připomeneme si nedožité osmdesátiny sovětského velmistra Lva Polugajevského, dozvíme se, jaká konkurence bude na lednovém turnaji ve Wijku aan Zee a v rubrice Dopisy čtenářů jistě zaujme úvaha Václava Pecha na téma současných změn v výpočtech ELO.
A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář