David Benioff je především scénáristou, dále však i spisovatelem aautorem románu Město zlodějů. Tím městem je míněn Leningrad za německéblokády. A co že to má společného se šachy? Ty totiž stojí v jádrupříběhu a nakonec se zde uskuteční šachová partie přímo o život.
Podrobnou recenzi knihy přineseme v 11. čísle Šachového týdeníku, teďsi ale všimneme speciálně jednoho aspektu. Když se hrdinové dostanoudo německého zajetí, následuje brutální selekce. Pod slibemkancelářské práce jsou vybráni lidé schopní plynně číst – a pakzastřeleni. Hrdinové trik prohlédnu (jinak by příběh ostatně nemohlpokračovat), předstírají prakticky negramotnost, pak teprve dojde kvlastní šachové zápletce. Jakmile se začne mluvit o šachové partii achlubí se svými šachovými dovednostmi, jejich potenciální protivník,gestapák, pochopitelně dojde k závěru, že dotyční prokoukli původníléčku a ve skutečnosti číst a psát umějí. Nicméně je již zaujat a nežby je rovnou zastřelil, bude se hrát.
Zajímavá otázka zní: Museli hrdinové opravdu lhát? Nakolik by tehdybylo možné, aby se negramotný člověk stal silným šachistou? Přece jento vyžaduje i studium šachové literatury, přehrávání vlastních partiíatd. Nebo by mohl uspět i praktik-samorost? Či snad dokonce člověk seselektivní gramotností týkající se pouze šachové notace? Pravda je, žegeniální počtáři mohou mít někdy s psaním problém, u šachistů by setedy mohl vyskytnout podobný případ.
Stefan Zweig ve své známé Šachové novele popisuje mistra Čentovičejako primitiva, sotva je tím však míněna skutečná negramotnost.Úspěšným šachistou byl Forrest Gump (v původním románu), sice opětidiot, číst však uměl. Ve všech těchto případech jde ovšem o literárnídíla. Známe takový případ i v realitě – tedy pochopitelně z poslednídoby, kdy gramotnost je jinak běžná. Znalost čtení a psaní může takézmizet při určitých poškozeních mozku. Může nastat případ, kdy silnýšachista utrpí příslušné poškození, ale zachová si svoji šachovousílu? Jsou to jistě zajímavá témata na další průzkum.
V letošním 11. čísle Šachového týdeníku se vypravíme do Jerevanu, kdeproběhlo Mistrovství Evropy jednotlivců, odkud se postupuje na Světovýpohár. Sledovat budeme 3.-7. kolo, pochopitelně především výsledkyčeských hráčů (David Navara, Viktor Láznička, Tomáš Oral), podíváme seale i na partii gruzínského „hazardéra“ Baadura Jobavy, kde se našachovnici ocitnou tři dámy. Pokračovala Extraliga SR. O vítězi ani osestupujících není stále rozhodnuto, z posledního dvoukola přinášíme idvě komentované partie. Začal turnaj kandidátů a zajímavé je v tétosouvislosti sledovat, jaké kurzy na jednotlivé hráče vypisují sázkovékanceláře.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář