Letošní šachová olympiáda je minulostí, škarohlídi by po pohledu na konečné tabulky mohli tvrdit, že naše reprezentace žádnou díru do světa neudělala, opak je však pravdou. Naši reprezentanti David Navara, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula přepisovali dějiny – poprvé v historii olympiád porazili Rusko. Stalo se tak v sedmém kole, kdy vyhráli 3:1. Všichni čtyři nejsou na olympijských šachovnicích žádnými nováčky. Společně nastupují od roku 2006 a právě v tom roce v Turíně sehráli ve stejné sestavě nezapomenutelný zápas s týmem Ruska, který skončil remízou 2:2. Největší zásluhu na tom měl především David Navara, který tehdy přehrál Petera Svidlera. David od roku 2002, kdy nastoupil za reprezentační tým na olympiádě poprvé, je vždy velkou oporou družstva. A trocha statistiky: sehrál již celkem 76 partií, letošním bodovým ziskem se dostal na 52 získaných bodů, drží tedy skvělých 68,4% získaných bodů! Viktor Láznička má 53 odehraných partií a přinesl 34 bodů, tj. procenta také vysoká – 62,2%. Zbyněk Hráček má odehráno nejvíce, od roku 1990, kdy debutoval ještě ve federálním týmu, nastoupil k 107 partiím a získal 66,5 bodu, tj. opět také nad 60 – 62,1%. Jen o dvě partie méně má odehráno Vlastimil Babula, který přispěl 57 body, tj. 54,3%.
Více o závěru letošní olympiádě v Norku se dozvíte ve 35. čísle Šachového týdeníku, který právě vychází. Článek doplňují dvě partie komentované Davidem Navarou – kromě vítězné a historické partie s Griščukem okomentoval pro čtenáře ještě svoji partii z předposledního kola s Bělorusem Žigalkem.
V novém čísle Šachového týdeníku se také dozvíte více o nové knize Josefa Maršálka „Šachové úlohy Josefa Křivohlávka“, která byla vydána u příležitosti skladatelových 95. narozenin. Pozvánkou na šachy pod širým nebem je článek o projektu kavárníka Ondřeje Kobzy, proslaveného projektem pián na ulicích, na šachové stolky v pražských parcích a náměstích. A chcete-li vědět, s čím také přišla na trh italská automobilka Ferrari, či zda hrozí opět rozkol světového šachu, čtěte Šachový týdeník!
A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář