Podvody s počítačovou nápovědou se stávají stále větším problémem šachových turnajů. Na nedávno skončeném turnaji v Dortmundu zkontumovali mezinárodního mistra Jense Kotainyho, v Itálii byl ze stejného podvodu obviněn politik a amatérský šachista Loris Cereda a někteří velmistři světové špičky se obávají, aby podobně nefixlovali jejich soupeři na právě začínajícím Světovém poháru.
Ital Cereda byl na základě obvinění z podvodu vyloučen z Italské šachové federace. Tomuto tématu se věnuje úvodník Šachového týdeníku č. 31-32, který právě vychází. Cereda náhle vykazoval „zázračné“ velmistrovské výsledky poté, co začal používat při partiích černé brýle, ve kterých měl údajně ukrytý malý fotoaparát a sluchátko. Celá kauza je pikantní ještě v tom, že Cereda čelí v těchto dnech ještě jednomu obvinění, tentokráte před italským soudem za údajné uplácení, kterého se měl dopustit jako starosta města Buccinasco v roce 2011.
Z otevřeného turnaje v Dortmundu byl v průběhu osmého kola vyloučen devatenáctiletý německý mezinárodní mistr Jens Kotainy, který všech předchozích sedm partií vyhrál, když téměř 100% jeho tahů se shodovalo s návrhy programu Houdini. V průběhu osmého kola ho rozhodčí požádal, aby z kapsy vyndal mobilní telefon. Ten byl sice „vypnutý“, ale po tahu soupeře začal v rukou rozhodčího zvláštním způsobem vibrovat.
Obavu z počítačové nápovědy mají i někteří hráči světové špičky na právě začínajícím Světovém poháru. Jedním z řešení problému s počítačovou nápovědou by mohlo zpoždění online přenosu o 15 minut. Podvodníci a jejich „počítačový“ pomocníci by tak nebyli v reálném čase, ale v časové tísni.
V Šachovém týdeníku 31-32 si dále můžete přečíst o pardubickém Czech Openu, článek IM Davida Kaňovského je doplněn analýzou partie nejlepšího českého hráče na turnaji GM Martina Petra. Pro chvíle volna jsou připraveny k řešení „pardubické“ kombinace, seznámíte se s šachovou disciplínou zvanou „Dešťovky“. Nechybí také články o červencovém superturnaji v Dortmundu, o Mistrovství Evropy žen v Bělehradu, společně s Josefem Maršálkem popřejeme k sedmdesátinám legendy světového šachu Lubomíra Kaválka a začíst se můžete do povídky s šachovou tématikou „Poštolka“ od Pavla Housera.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář