Vítězem londýnského klaní v rapid šachu London Chess Classic 2013 se stal Američan Hikaru Nakamura. V turnaji ani jednou nepoznal hořkost porážky a trofej pro vítěze vybojoval po finálovém vítězství nad Borisem Gelfandem 1,5 : 0,5.
Nakamura se narodil 9. prosinec 1987 v Osace, v současnosti je nejlepším Američanem a čtvrtým hráčem světa. Velmistrem se stal již ve svých 15 letech a 79 dnech, o tři měsíce dříve, než se to podařilo legendárnímu Robertu J. Fischerovi. V roce 2004 jako sedmnáctiletý hrál vyřazovací turnaj Mistrovství světa, postoupil až do osmifinále, kde jej vyřadil Angličan Michael Adams. Zvítězil nebo se dělil o první místo na turnajích v Mashantucketu 2005 (Foxwoods Open), Las Vegas 2007 (National Open), Barceloně 2007, Gibraltaru 2008 a Philadelphii 2009 (World Open). Ale svého největšího úspěchu dosáhl v roce 2011, když zvítězil v supervelmistrovském turnaji ve Wijku aan Zee. Vybojoval 9 bodů ze 13 možných a nechal za sebou všechna světová esa, jako jsou Anand, Carlsen, Aronjan či Kramnik. Týden po svých šestadvacátých narozeninách Nakamura v Londýně zaznamenal další významný úspěch své kariéry. Můžeme se jen těšit, jaké další úspěchy mu jeho originální styl přinese v budoucnu. Podrobnou reportáž z turnaje London Chess Classic 2013 přináší Šachový týdeník. Zajímavou partii mezi Nigelem Shortem a vítězem Hikaru Nakamurou komentuje velmistr Robert Cvek.
Čtenáře jistě v posledním letošním dvojčísle Šachového týdeníku zaujme článek o holandském sochaři Fransi Fritschym a především o jeho životním díle – sousoší Šachová simultánka. Velmi zajímavý je rozhovor s Jánem Plachetkou pořízený v Poděbradech při zápase Sněženek proti Machrům, nová povídka Pavla Housera je o šachistovi z ledovce. Týdeník připomíná v článku Václava Pecha šedesátku Alexandera Běljavského, dozvíte se, co to jsou exošachy a pro čtenáře je připravena řada dalších zajímavých informací.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář