Jaký je podle vašeho názoru nejsilnější turnaj šachové historie? V otázce je klíčový právě ten „názor“. Na věc se totiž můžeme dívat podle různých měřítek, ne jen suše podle průměrného ratingu hráčů. „Záleží třeba na tom, jestli vyšla o turnaji pěkná knížka, zdali v něm hrálo co nejvíc mistrů a exmistrů světa, jaké byly ceny pro vítěze, jak byl turnaj zpropagován před i potom, jak o turnaji psali jeho účastníci ve svých monografiích,“ vyjmenovává některé z kritérií šachový historik Jan Kalendovský.
Vlastní pohled vysvětluje Jan Kalendovský takto: „Na téma „nejsilnější turnaj“ se mezi šachisty diskutuje již více než sto let. Nejsou ovšem vhodná jednoznačná kritéria (např. posuzovat podle Elo je sice svůdné, ale zavádějící – existuje velká inflace). I anket bylo na toto téma vypsáno několik. Moje tipy: Hastings 1895, AVRO 1938 (na tom se hodně znalců shoduje), pro druhou polovinu 20. století tip nemám (třeba Bugojno 1978?). Jenom podotýkám, že právě probíhající (mini)turnaj v Curychu bych za nejsilnější sám nepokládal – už pro tu krátkost děje. Ale co odborník, to jiný názor.“
Abychom se vyhnuli ratingové inflaci, můžeme přijmout metodu „top hráčů“ – kolik hráčů první světové desítky na turnaji hrálo a kolik chybělo. Jenže, co když je v tak silně obsazeném turnaji hráč, který se mezi nejlepší nikdy neprobojoval? (Organizátoři rádi dávají šanci někomu z domácích borců.) Je nejsilnější turnaj zároveň nejelitnější? Z toho pohledu by bylo nejsilnější Janem Kalendovským zmíněné AVRO 1938, které tehdy hrálo pouze osm nejlepších šachistů své doby; Paul Keres, Reuben Fine, Michail Botvinnik, Max Euwe, Samuel Reshevsky, Alexandr Aljechin, José Raul Capablanca a Salo Flohr. Nikdo nepřebýval a nikdo nechyběl.
V šestém čísle Šachového týdeníku se dočtete o ratingově nejsilnějším turnaji, který se hrál v Curychu. Turnaj s průměrným ratingem 2801 ovládl Magnus Carlsen. GM Jan Krejčí komentuje Carlsenovu partii s Hikaru Nakamurou. Dočtete se také o podivných smlouvách, které měli uzavřít FIDE s Agonem a Garri Kasparov s Ignatiem Leongem. Smutná zpráva dorazila z Maďarska: ve věku 62 let zemřel velmistr Gyula Sax. Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář