Historie jihoamerického šachu zůstává zahalena tajemstvím a možná i nezájmem. Víme relativně přesně, jak se šachy dostaly do Evropy či do Ruska, můžeme si na to téma přečíst i několik seriozních vědeckých prací. Ale jak přišly do Latinské Ameriky? Přivezli je s sebou už konkvistadoři, nebo až misionáři? Nebo se tam dostaly již dříve?
Co naopak víme s dostatečnou jistotou je, že rozvoji jihoamerického – a zvláště argentinského – šachu pomohla Druhá světová válka. Vypukla totiž v průběhu 8. šachové olympiády, která se konala v Buenos Aires, a mnozí šachisté se rozhodli, že do Evropy zmítané válkou se nevrátí. V Argentině zůstaly desítky dobrých šachistů, mezi nimi například i polský velmistr Miquel Najdorf, jeden z nejlepších šachistů na světě té doby. A také celé německé družstvo (Eliskases, Michel, Engels, Becker a Reinhardt), které pod vlajkou s hákovým křížem olympiádu vyhrálo. Z české reprezentace zůstali v Buenos Aires Jiří Pelikán a Karel Skalička.
Prvním silným šachistou, který se narodil v Jižní Americe a pronikl do širší světové špičky, byl argentinský velmistr Oscar Panno. O jeho nedávné návštěvě Prahy si můžete přečíst ve fotoreportáži v aktuálním čísle Šachového týdeníku (34-35 / 2015). Osmdesátiletý Panno patří mezi jen několik jihoamerických šachistů, kteří jsou známi i mimo svoji domovinu.
Brazilský šachista Octávio Figueira Trompowsky de Almeida (30. 11. 1897 – 26. 3. 1984) je známý díky po něm pojmenovaném zahájení. Trompowského útok se hraje dodnes. Do silných zavřených turnajů i v Evropě se dokázal dostat brazilský velmistr Henrique Costa Mecking (narozen 23. 1. 1952) a relativně známým byl ještě mnohonásobný chilský mistr Rodrigo Flores Álvarez (23. 1. 1913 – 17. 1. 2007).
Poslední prázdninové dvojčíslo Šachového týdeníku kromě reportáže z návštěvy osmdesátileté argentinské legendy Oscara Panna přináší články z Openů ve Starém Městě, Olomouci a v Praze. Partie z Letní Prahy, kterou vyhrál Jiří Kočiščák, analyzoval pro čtenáře Šachového týdeníku IM Jan Šuráň.
Velmistr Martin Petr spolu s Pavlem Matochou přibližují dění handicapového zápasu nejlepšího programu na světě Komodo 9. S velmistrem Robertem Cvekem můžete nahlédnout do Příbrami na šachové soustředění a připomenout si velikána Bobbyho Fischera. Prostor dostalo také MČR v řešení úloh 2015, o kterém píše Josef Maršálek.
Zajímavou pozvánkou je informace o šachovém zápase v horkovzdušném balónu, který připravuje na 12. září Pražská šachová společnost ve spolupráci s Balón klubem Praha. Více informací o této atraktivní podívané brzy zveřejníme i zde na webu.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář