Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Konkvistadoři, misionáři a nacisti

Konkvistadoři, misionáři a nacisti

Historie jihoamerického šachu zůstává zahalena tajemstvím a možná i nezájmem. Víme relativně přesně, jak se šachy dostaly do Evropy či do Ruska, můžeme si na to téma přečíst i několik seriozních vědeckých prací. Ale jak přišly do Latinské Ameriky? Přivezli je s sebou už konkvistadoři, nebo až misionáři? Nebo se tam dostaly již dříve?
Co naopak víme s dostatečnou jistotou je, že rozvoji jihoamerického – a zvláště argentinského – šachu pomohla Druhá světová válka. Vypukla totiž v průběhu 8. šachové olympiády, která se konala v Buenos Aires, a mnozí šachisté se rozhodli, že do Evropy zmítané válkou se nevrátí. V Argentině zůstaly desítky dobrých šachistů, mezi nimi například i polský velmistr Miquel Najdorf, jeden z nejlepších šachistů na světě té doby. A také celé německé družstvo (Eliskases, Michel, Engels, Becker a Reinhardt), které pod vlajkou s hákovým křížem olympiádu vyhrálo. Z české reprezentace zůstali v Buenos Aires Jiří Pelikán a Karel Skalička.
Prvním silným šachistou, který se narodil v Jižní Americe a pronikl do širší světové špičky, byl argentinský velmistr Oscar Panno. O jeho nedávné návštěvě Prahy si můžete přečíst ve fotoreportáži v aktuálním čísle Šachového týdeníku (34-35 / 2015). Osmdesátiletý Panno patří mezi jen několik jihoamerických šachistů, kteří jsou známi i mimo svoji domovinu.
Brazilský šachista Octávio Figueira Trompowsky de Almeida (30. 11. 1897 – 26. 3. 1984) je známý díky po něm pojmenovaném zahájení. Trompowského útok se hraje dodnes. Do silných zavřených turnajů i v Evropě se dokázal dostat brazilský velmistr Henrique Costa Mecking (narozen 23. 1. 1952) a relativně známým byl ještě mnohonásobný chilský mistr Rodrigo Flores Álvarez (23. 1. 1913 – 17. 1. 2007).
Poslední prázdninové dvojčíslo Šachového týdeníku kromě reportáže z návštěvy osmdesátileté argentinské legendy Oscara Panna přináší články z Openů ve Starém Městě, Olomouci a v Praze. Partie z Letní Prahy, kterou vyhrál Jiří Kočiščák, analyzoval pro čtenáře Šachového týdeníku IM Jan Šuráň.
Velmistr Martin Petr spolu s Pavlem Matochou přibližují dění handicapového zápasu nejlepšího programu na světě Komodo 9. S velmistrem Robertem Cvekem můžete nahlédnout do Příbrami na šachové soustředění a připomenout si velikána Bobbyho Fischera. Prostor dostalo také MČR v řešení úloh 2015, o kterém píše Josef Maršálek.
Zajímavou pozvánkou je informace o šachovém zápase v horkovzdušném balónu, který připravuje na 12. září Pražská šachová společnost ve spolupráci s Balón klubem Praha. Více informací o této atraktivní podívané brzy zveřejníme i zde na webu.

Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.

Srp 30, 2015Prazska sachova spolecnost
Ani dva pěšci nestačiliVelmistři na síti

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Prazska sachova spolecnost
30 srpna, 2015 Šachový týdeník
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes