Hvězdou světového šachu posledních dní je Američan Samuel L. Shankland. Ještě v dubnovém světovém žebříčku byl s ratingem 2671 na 70. místě světového žebříčku. Před měsícem ale doslova šokoval svět, když ovládl Přebor USA, a to v konkurenci takových borců jako jsou Caruana, Nakamura a So. Díky tomuto výsledku se Shankland dostal poprvé do společnosti +2700, konkrétně 2701. Aby toho ještě nebylo málo, Shankland si před několika dny podmanil i Havanu, kde vyhrál slavný Capablancův memoriál. Do ratingu připsal dalších 16 bodů a prolomil další hranici – v live ratingu se s elem 2717 dostal na průběžné 30. místo na světě.
A to při svém věku 26 let má Sam Shankland pocházející z Kalifornie určitě budoucnost před sebou. Nežije ale jen šachem, vystudoval univerzitu, obor ekonomie, a v loňském roce se dokonce představil v soutěžní reality show o přežití v džungli jedné z amerických televizí „Kicking & Screaming“ (s milionovou sledovaností). Velmistrem je od roku 2011, ale do povědomí široké světové šachové veřejnosti se dostal na olympiádě 2014 v norském Oslo, kde ziskem 9 bodů z 10 partií získal zlatou individuální olympijskou medaili za výkon mezi náhradníky. O dva roky později v Baku pak přispěl na čtvrté šachovnici ke zlatým medailím týmu USA.
Zajímavostí je ještě jeho partiová bilance za poslední měsíce – poslední porážku ve vážné partii zaznamenal Shankland 1. srpna loňského roku, kdy jej v 8. kole turnaje v Bielu porazil Francouz Anthony Bellaiche, od té doby ani jedna porážka! Zda ze Shanklanda bude trvale zářící hvězda nebo jen kometa, která brzy zapadne, uvidíme v nejbližších měsících a letech.
O vítězství Shanklanda na Capablancově memoriálu v Havaně informuje v článku doplněném partiovými ukázkami Šachový týdeník č. 21/2018. V něm se také dočtete, že Shanklandův reprezentační kolega Fabiano Caruana se zúčastnil jedné charitativní akce, světlo světa spatřil šachový program Alien Chess vytvořený Štěpánem Žilkou a že mistryní světa mezi ženami se stala Číňanka Ju Wenjun.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Vzhledem k problémům s mailserverem jsme byli nuceni zaslat uvedené číslo Šachového týdeníku z náhradní adresy. Jestliže vám nepřišel, můžete stáhnout zde.
Napsat komentář