Nadnárodní společnost Avast zabývající se vývojem stejnojmenného antivirového programu otevřela ve čtvrtek v Praze svoji novou centrálu. Hlavní celebritou na slavnostním otevření byl v Praze bývalý mistr světa Garri Kasparov. Ten ve svém projevu zdůraznil důležitou úlohu společnosti Avast při zabezpečení nových technologií v době, kdy i oblečení bude mít své čipy a bude si vyměňovat se svým okolím megabyty dat.
Během slavnostního večírku Garri Kasparov podepsal několik svých knížek. Právě druhý díl z jeho série Moje šachová kariéra vyšel před několika týdny i česky. Kasparovovy knihy Moje šachová kariéra 1 a 2, stejně jako jeho předchozí čtyřdílnou sérii (Revoluce v zahájení a Nelítostný boj 2, 3, 4) si můžete objednat mailem (prazska.sachova@gmail.com), nebo koupit v kavárně Šachový Václavák v centru Prahy. Moje šachová kariéra 1 stojí 649 Kč a všechny ostatní knihy stojí 599 Kč (vždy plus poštovné).
Kasparov byl v minulých dnech vidět a slyšet doslova v celém světě. V minulém týdnu byl hostem týdenní GPS show Fareeda Zakarii, kterou vysílá televize CNN v hlavním vysílacím čase. Rozhovor se samozřejmě točil především kolem politické situace v Rusku, mimo jiné v něm Kasparov současnou politiku současného vedení Ruska přirovnal k té, kterou vedl Adolf Hitler před 2. světovou válkou.
O týden dříve na stejné téma hovořil s vlivným německým časopisem Spiegel. V Praze se naštěstí politice vyhnul, přestože si ho do nové centrály Avastu přišel poslechnout i americký velvyslanec v Praze Andrew Shapiro.
Kromě projevu si střihl jednu simultánku, která byla typicky kasparovská – málo soupeřů a pouze s nízkým ELO. Z jeho jedenácti soupeřů měl pouze jeden rating u hranice 2000 ELO, což je maximální Kasparovova hranice, kterou pro simultánku připouští. Dále pár hráčů s ratingem kolem 1700 ELO a řada téměř začátečníků. Za padesát minut tak snadno vyhrál 11:0.
O Kasparovově návštěvě v Praze i o jeho vystoupení v CNN informuje Šachový týdeník č.3, který právě vychází. O jeho simultánce bude brzy na tomto webu publikován blog Pavla Matochy, který si s 13. mistrem světa v simultánce zahrál.
Týdeník neopomněl ani na výborný start Davida Navary na turnaji Tata Steel ve Wijku aan Zee, reportáž z prvních tří kol doplňuje partie Davida Navary s Magnusem Carlsenem z prvního kola komentovaná velmistrem Robertem Cvekem.
Na Openu Praha řádila turecká mistryně Ekaterina Ataliková, její útoky na krále v turnaji můžete obdivovat v článku „Když žena bije muže.“ Sto padesát let uplynulo od narození Karla Traxlera, významné osobnosti historie českého šachu, v článku od Josefa Maršálka se seznámíte především s jeho úlohami. A ještě jednou se týdeník vrací ke stoletému výročí Paula Kerese, tentokráte ho představí jako úloháře. A chcete-li se dozvědět, jaké poklady vydala Newyorská knihovna, čtěte Šachový týdeník č.3/2015.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář