Na letošní ročník pardubického Czech openu dorazila také Judita Polgárová, která o tomto víkendu oslavila své čtyřicátiny. V čísle jsem malinko zalitoval, že nepřijela hrát, ale jenom kvůli propagaci alternativní verze šachu, jejímž autorem je její otec László Polgár. V Pardubicích se totiž hrálo mistrovství světa v Polgár Superstar Chess. Judita Polgárová se pustila také do pořadatelství, organizuje Global Chess Festival (s podtitulem 1000 tváří šachu). Letos se koná 8. října v Budapešti. Ten má ambici spojit a zastřešit různé šachové akce, které v tu dobu po světě probíhají. Nejlepší hráčka šachové historie ukončila svou profesionální kariéru v roce 2014.
Při pročítání stránek jejího festivalu jsem si uvědomil, že to „jenom“ bylo nespravedlivé. Je to naopak. Taková osobnost, jakou je Judita Polgárová, může právě po ukončení aktivní kariéry udělat pro rozvoj a propagaci šachu strašně moc. Právě o to se snaží a za to si zaslouží ocenění. Stejně jako další, kteří „jenom“ organizují. Nebývá to lehké a nemusí to být vděčné. V aktuálním Šachovém týdeníku jsme na to narazili také, když píšeme o sporech ohledně poplatků za chystané MS seniorů v Mariánských Lázních.
Ve dvojčísle Šachového týdeníku 30/31 najdete také podrobnou reportáž z ME juniorských družstev. Jejím autorem je reprezentační trenér mládeže IM David Kaňovský, který mimo jiné okomentoval partii Jiřího Rýdla s Gergelym Kantorem. Na své si opět přijdou ti, kdo rádi řeší šachové úlohy. Josef Maršálek tentokrát vybral zajímavé úlohy z dílny francouzského skladatele Clauda Goumondyho. Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář