Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Jak vlastně lze získat trůn MS

Jak vlastně lze získat trůn MS

Právě skončilo MS žen a po loňském zápase, kdy Chou-I-fan v zápase jednoznačně porazila obhájkyni titulu Marii Muzyčuk, se stala mistryní světa opět čínská hráčka. Tentokrát to však nebyla Chou-I-fan, která se rozhodla titul získaný v zápase neobhajovat v turnaji hraném vyřazovacím systémem (se zavedeným formátem střídajícího se turnaje KO systémem a zápasem obhájkyně a vyzývatelky nesouhlasí), ale Tan Zhongyi (úvodní foto). Tan Zhongyi porazila ve finále Annu Muzyčuk, sestru exmistryně světa. Anna Muzyčuk sice dokázala ve finále srovnat nepříznivé skóre z prvních dvou partií, ale nakonec v rapid partiích na soupeřku nestačila. Svět má tak poměrně nečekanou mistryni světa. Při neúčasti Chou-I-fan byla největší favoritkou Ju Wenjun, ta však ve čtvrtfinále s pozdější vítězkou vypadla. Ju Wenjun bude mít však šanci na reparát, protože díky vítězství v Grand Prix se stala vyzývatelkou momentálně čerstvě úřadující mistryně světa. Ju Wenjun v době svého vítězství v GP ani nevěděla, koho vlastně vyzve a dokonce se mohlo stát v případě jejího vítězství na právě skončeném MS, že by byla obhájkyní a vyzývatelkou zároveň. Vyzývatelské právo by v takovém případě připadlo na druhou v pořadí Grand Prix. Asi se nelze Chou-I-fan příliš divit, že se jí tento systém (ve kterém aby se syslík vyznal) nelíbí.

Úřadující mistryně světa Tan Zhongyi (foto: David Llada)

To mužské souboje o titul mistra světa jsou přehlednější, mistrem světa se nelze stát jinak, než porazit stávajícího mistra světa (Nora Magnuse Carlsena) v zápase o titul. Napřed je však nutné si vydobýt vyzývatelské právo a to lze získat opět pouze výhrou na Turnaji kandidátů. Turnaj kandidátů se hraje v 8 hráčích každý s každým dvoukolově. Právo účasti v Turnaji kandidátů má vždy poražený hráč ze zápasu o titul, poté dva nejlepší z FIDE Grand Prix, dva nejlepší ze světového poháru, dva hráči s nejvyšším ratingem a jeden účastník dostává divokou kartu. Systém je to jasný a přehledný, nepomáhá však příliš velkým překvapením tak, jako je tomu u žen.

První díl série turnajů GP mužů zrovna skončil, vyhrál ho Alexander Griščuk a v právě vyšlém devátém čísle Šachového týdeníku mu věnujeme hlavní pozornost. Dále v čísle naleznete reportáž z posledního dvoukola nejvyšší české šachové soutěže tht Extraligy a z krátkých zpráv se např. dozvíte, kdo letos zasedne za šachovnici k zápasu ČEZ CHESS TROPHY, či o prvním turnaji FIDE odehraném ve věznici. V dalším vydání Šachového týdeníku, které vyjde za týden v pátek 10. března se můžete těšit mj. na podrobnou reportáž z MS žen, které dnes skončilo v Teheránu.

Že Šachový týdeník ještě nedostáváte zdarma do svých e-mailových schránek? Stačí vyplnit formulář zde.

Bře 4, 2017Zuzana Cervena
Kdo na uvolněný trůn?Mistr světa přijede do Prahy

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Zuzana Cervena
4 března, 2017 Šachový týdeník
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes