Jedním z nejznámějších literárních děl inspirovaných šachovoutematikou je Šachová novela Stefana Zweiga. Jeden z hrdinů se dostanedo samovazby nacistického Německa. Aby nějak vydržel svůj stav, hrajezde sám se sebou šachy (naslepo, jak jinak). Vyšetřovatelé hrdinu sicenezlomí a dotyčný je nakonec propuštěn, ale celá situace na jehoduševním zdraví zanechá stopy. V dalším příběhu se znovu připlete khraní šachů a reminiscence v něm vyvolá kolaps.
Šachy bývají v médiích běžně vykreslovány jako zábava bláznů,eventuálně rovnou jako příčina jejich šílenství. Zweigovo dílo je vtomto ohledu poněkud ambivalentní, nicméně primárně ukazuje královskouhru jako způsob, jak může člověk přežít sám se sebou, téměř nezávislena vnějším světě, zabavit se bez dalších vstupních podnětů (jistě, asiobdobně by šlo si v hlavě něco počítat nebo hrát jiné hry).
Partie naslepo sám se sebou představují zajímavé téma a určitě bystálo za zkoumání, jací literární i reální hrdinové si takto krátiličas – nebo tak činit mohli (Borgesův Jaromír Hladík z povídky Tajnýzázrak, Lovecraftův vládce všehomíra, šílení sultán Azatoth apod.).Natan Šaranskij uvádí, že v jeho – skutečném – případě mu šachyopravdu zachránily zdravý rozum. Šaranskij se angažoval v hnutí zaprávo sovětských Židů emigrovat do Izraele, roku 1977 byl odsouzen(formálně za špionáž pro USA) a strávil 9 let na Sibiři. Zde bylvystaven různým formám zostřeného trestu (samovazba, hlad, zima…),právě hraní naslepo sám se sebou mu však zachránilo duševní integritu.Dokonce si na základě šachů prý vypracoval i systém, jak má reagovatna otázky či výhrůžky vyšetřovatelů.
Životní osud Natana Šaranského popisuje aktuální vydání Šachového týdeníku.Ve 2. letošním vydání ŠT se ale také seznámíte s historií Kasparovovagambitu v Sicilské obraně. Toto zahájení bylo jedním z faktorů, kterérozhodly o tom, že se Kasparov v roce 1985 po druhém zápasu s Karpovemstal mistrem světa. Malé pátrání ale ukazuje, že historie varianty jeve skutečnosti starší.
Nový mistr Magnus Carlsen má pověst hráče spíše pozičního, nicménědisponuje pochopitelně i kombinačními schopnostmi. Ukážeme si řadutaktických obratů od počátku jeho kariéry dodnes.
Analýzou ratingu základních sestav zjistíme, že pražský přebor, tedykrajská soutěž, je silnější než všechny druholigové skupiny.
IM Vojtěch Plát komentuje pro ŠT svou partii s GM Alexejem Kislinským.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář