Občas se stává, že někomu nemohu přijít na jméno. Při přípravě 36. čísla Šachového týdeníku jsem na jméno narazil hned třikrát. Autoru Tadeáši Kriebelovi v textu o olympiádě z Baku suverénně z hlavy opravuji: „ta Tereza je přece Rodhstein… ale raději se na to později při korektuře ještě podívám“. „Tereza se píše Rodshtein. Správnou podobu jmen je třeba hodně hlídat,“ upozorňuje po prvním pročtení textu šéfredaktor. V duchu se omlouvám Tadeášovi i Tereze a píšu si Rodshtein za uši.
Jen o chvíli později pročítám článek známého šachového serveru o turnaji vojáků armád NATO, bude z toho pěkná krátká zprávička. Turnaj jednotlivců vyhrál FM Pederson. Fajn, podívám se ještě na jeho rating, abych mohl informaci připojit. Ouha, nikdo takový na listině FIDE není. Po chvíli kombinování se z Pedersona klube Pedersen. Takové chybky se prostě stávají. Lehce škodolibý pocit: alespoň nejsem jediný, kdo je dělá…
To nejhezčí setkání se jménem mi ale z Baku zprostředkovává Lenka Ptáčníková. Její soupeřkou byla známá autorka šachových knih Jovanka Houska. Lence prozradila, že její pradědeček pocházel z Čech, odkud odešel do Uruguaye. Její rodiče se pak přesunuli do Anglie. Předkové navíc měli ve jménu háček, takže Jovanka je vlastně Houška neboli Houšková! A co víc: ví, že v České republice se nachází hrad Houska a hodlá se tam někdy vypravit. Tak teď už jen zbývá Jovance při návštěvě věnovat nějakou ze šachových knih českého spisovatele Vítězslava Houšky.
V Šachovém týdeníku číslo 36 najdete články o dvou významných šachových akcích, jedné skončené, druhé probíhající. IM Tadeáš Kriebel informuje o průběhu úvodních kol 42. šachové olympiády v Baku a komentuje partie Zbyňka Hráčka s Tze Han Ng a Šachrijara Mamedjarova s Richardem Rapportem. Atmosféru pražského Mistrovství Evropy mládeže přiblíží trenér reprezentační mládeže IM David Dejf Kaňovský, který okomentoval partii Richarda Stalmacha s Michailem Judinem. Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář