Čínský šach zažívá období nebývalého rozvoje. Mezi muži v aktuálním žebříčku sice v první světové dvacítce není žádný Číňan (nejlepším je na 23. místě Ding Liren 2732), ale hned pět hráčů je s ratingem nad 2700 a v pořadí federací podle průměru prvních desíti hráčů je Čína hned za Ruskem na druhém místě. Mezi ženami po ukončení kariéry Judity Polgárové kraluje Hou Yifan, s ratingem 2673 má před nejbližší pronásledovatelkou Indkou Humpy Koneru náskok 88 bodů. V první světové ženské dvacítce jsou ještě další tři Číňanky a hráček s ratingem nad 2400 mají v Číně hned deset! Nelze se pak divit, že v pořadí federací mezi ženami je Čína na prvním místě.
Ve světovém žebříčku juniorů jsou mezi první světovou pětkou za Girim a Raportem hned tři Číňané Yu Yangyi, Hou Yifan a Wei Yi. A nutno dodat, že Wei Yi je teprve patnáctiletý! Mezi juniorkami do 20 let je nejlepší Hou Yifan s 215bodovým (!) náskokem před další Číňankou Guo Qi, dalším Číňankám patří 6., 11. a 18. místo.
Číňané letos v Norsku překvapivě, ale zaslouženě, vyhráli Šachovou olympiádu, dvojice Číňanů (Lu Shanglei a Wei Yi) vévodila letošnímu Mistrovství světa juniorů do 20 let a posledního úspěchu čínského šachu dosáhl minulý týden dvacetiletý Yu Yangyi, který vyhrál silně obsazený open turnaj v Kataru, poté, co vyhrál v posledních dvou kolech nad Girim a nad Kramnikem. Článek o tomto turnaje vévodí novému číslu Šachového týdeníku č. 50/2014. Doplňuje ho partie Giri vs. Kramnik komentovaná velmistrem Robertem Cvekem a rozhodující momenty obou zmiňovaných partií.
V týdeníku naleznete též zprávu o Superfinále přeboru Ruska včetně nejzajímavějších partií, informaci o simultánce Roberta Cveka při vánočním večíerku Raiffeisenbanky, seznámíte se s životem a tvorbou šachového skladatele Karola Mlynky a poradíme též, co šachistovi pod stromeček.
A chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde.
Napsat komentář