Živé šachy se někdy hrají na koních, ostatně k pohybům zvířat odkazujíi názvy figurek – kůň/jezdec, nebo třeba slon (rusky střelec). Že byale zvířata hrála šachy z vlastní vůle, to se zdá být zcela fantaskní.Krkavcovité ptáky lze naučit uspořádávat větvičky různě doskupin podle jejich počtu, to má ale k šachům ještě hodně daleko.Pokud vím, šachy neumí ani komisař Rex.
Teď trochu odbočíme. V roce 1928 byly v Nevadě objeveny pozůstatkyichtyosaurů. Zajímavé na nálezu je, že kostry byly jaksi srovnané,“nalajnované“. Samozřejmě to mohl způsobit nějaký fyzikální proces.Objevila se ovšem i kuriózní teorie, že kostry takto někdo srovnalúmyslně. A kdo že to v době před asi 228 miliony let (v triasu, ranédruhohory) mohl být? Což třeba nějaká obří (čistě proto, aby se14metrovými kostrami ichtyosaurů mohla manipulovat) chobotnice či jinýhlavonožec? A nemohly třeba s kostrami hrát nějakou deskovou hru, tedybýt inteligentní?
Samozřejmě, že celá hypotéza je poněkud výstřední, nicméně hlavonožcipatřili k nejinteligentnějším tvorům pravěkých oceánů. Vsoučasné době bylo navíc v jejich případě zjištěno, že mění svéchování přímo před našima očima. Lidé zaplavují oceán hromadamiartefaktů a „polotovarů“. Pozorování ukazují, že chobotnice začínajínáš odpad používat jako nástroje, jejich inteligence se tedy zřejmězvyšuje před našima očima.
Odtud se pak odvíjí scifi nápad, že by chobotnice jednou mohlyhrát šachy, krom lidského a počítačového šachu by se objevil ihlavonožčí. Pokus rozvíjet tuto ideu přináší povídka v Šachovémtýdeníku 41/2013.
V tomto čísle se dále podíváme na vrcholy skladebního šachu v podobětzv. Alb FIDE. Reportáž nás zavede do černohorské Budvy, odkud sičeská reprezentace z mistrovství Evropy mládeže přivezla hned dvěmedaile. Jak čtenáři webu Pražské šachové společnosti jistě vědí, doPrahy se úspěšně vrátil Šachový vlak. A nakonec aktuální číslo Šachového týdneíku přináší ivýsledky superturnajů, jichž se mj. účastnili velmistři VladimirKramnik, Levon Aronjan a Fabiano Caruana.
Chcete-li dostávat Šachový týdeník zdarma do své e-mailové schránky, stačí vyplnit registrační formulář zde).
Napsat komentář