Dlouhému třináctikolovému turnaji vládli dva nejlepší hráči světa Magnus Carlsen a Levon Aronjan, na které se dotahovali hlavně Vasilij Ivančuk a Tejmur Radžabov. Z vítězství v turnaji se nakonec a po zásluze radoval Levon Aronjan z Arménie. Na turnaji působil spokojeně a sebejistě, absolvoval ho bez sekundanta, naopak sám byl pomocníkem své přítelkyni Arianne Caoili, která úspěšně hrála v jednom z vedlejších turnajů. Aronjana nyní čeká zasloužený odpočinek na australských plážích. Velmistr David Navara skončil spolu s Anishem Girim na 13. místě. David Navara komentuje svou partii s Veselinem Topalovem a to nejzajímavější z partie s Loekem van Welym. Velmistr Ján Markoš zase okomentoval partii Davida Navary s Levonem Aronjanem. „Niet témer ťahu, ktorému by bolo možné niečo vyčítať. Prihlasujem preto, pane Chládek, túto partiu do Vašej súťaže „Perfect Game,“ chválí Ján Markoš Navarův výkon.
Globální výdaje na sportovní sponzoring rostou, a to i v době krize. Prakticky každý sportovec může usilovat o sponzorský kontrakt, který mu zajistí peníze a firmě jméno a propagaci. Petře Kvitové či Jaromíru Jágrovi přinášejí sponzorské a reklamní kontrakty desítky milionů ročně. Jaké možnosti má v této oblasti český šachista? Využít marketingovou hodnotu českých reprezentantů chce i Šachový svaz ČR. Částkou 100 000 korun si cení marketingová práva na naši reprezentaci, které veřejně nabídlo i v nešachových médiích. „Někdy jsem žertoval o tom, jaké firmy by mohly sponzorovat šachisty: mě například pekárna, Viktora Lázničku prodejna sportovních potřeb, další hráče třeba sázková kancelář, nebo výrobce alkoholických nápojů. Možností je dost, chce to jen trpělivě hledat,“ říká David Navara.
Připomínáme si 120. výročí narození Karla Opočenského. Šachy byly pro Karla Opočenského životní vášní a naplněním. Byl nejen silným hráčem, ale také rozhodčím a funkcionářem. Jeho životním turnajem byla olympiáda ve Folkestone, na které uhrál 12,5 bodu ze 14 – výkon, který dlouho předtím ani dlouho potom nikdo zopakovat nedokázal. Za šachovnicí dokázal být nebezpečný každému. Dokazuje to i vítězná partie s mistrem světa Alexandrem Aljechinem. Přetiskujeme komentář, který pro knihu s názvem Karel Opočenský, první český šachový profesionál (Pražská šachová společnost, 2011), jejímiž autory jsou Vlastimil Hort, Vítězslav Houška, Lubomír Kaválek a Pavel Matocha, připravil velmistr Vlastimil Hort.
Napsat komentář