Jak může vhodně zvolené jídlo ovlivňovat šachový výkon? Zamýšlí se Pavel Houser v šachové povídce Vzestup a pád šachového gastromága. Píše o výzkumech a pokusech šachového gastromága Maurice Detiena, který vnímal mezi jídlem a šachy hlubinnou podobnost. „Pomocí určitých chuťových vjemů by podle něj bylo možné i partii sledovat (zde již bez cíle optimalizovat výkon, ale čistě za účelem maximalizace estetického požitku), přehrávání partie by odpovídalo vždy určitému menu. Samozřejmě je otázka, zda lze tento přístup použít i pro analýzu, kdy jsou varianty pouze potenciální a tahy se průběžně vracejí – snad by tyto cesty, které se reálně neodehrály, diváci vždy sice uskutečnili, ale posléze je anulovali prstem v krku?“ baví svou fantazií Houser.
„V roce 1973 jsem získal doktorský titul (Ph.D.) a poté začal univerzitní kariéru. Zabývám se papyrologií, která je často mylně zaměňována s egyptologií. Papyrologie ale nemá nic společného s egyptským jazykem. Hieroglyfy nejsou psány na papyrech. Jejich jazyky, hieratický, démotický a koptský, jsou zkoumány egyptology. Ale kolem devadesáti procent všech papyrologických textů jsou psány v řečtině. A v tomto spočívá má specializace. Později jsem měl dobré šachové výsledky a univerzitu jsem opustil, protože jsem zde měl vždy pouze měsíc volno. Což bylo samozřejmě neslučitelné s turnaji či se zápasy o titul mistra světa,“ říká v rozhovoru velmistr Robert Hübner o své nešachové kariéře. Po skončení profesionální šachové kariéry se ke klasickým studiím vrátil: „Momentálně překládám homérský epos Íllias do německého hexametru.“
Hned dvojí problémy hráčů jsme zaznamenali na Slovensku. Junioři marně bojují proti podivnému termínu konání domácího šampionátu (26. 12. – 1. 1. 2011), velmistr Gennadij Timoščenko měl zase potíže s cestou na mistrovství světa seniorů – neměl od svazu před akcí přislíbenu žádnou finanční podporu a musel ji tedy na poslední chvíli získávat od soukromých sponzorů. „Těžko říci, co bude v roce 2012. Bez nějakého finančního zabezpečení se dopředu příliš plánovat nedá, takže sám zatím nevím, co budu dělat a jakých turnajů se zúčastním,“ říká velmistr Timoščenko a dodává: „Zásadně vylučuji možnost reprezentovat Slovenskou republiku za své peníze.“ SŠZ podle slov Martina Huby schválil finanční podporu Timoščenkovi, který skončil na šampionátu bronzový, alespoň zpětně.
V čínském Pekingu se uskutečnily zajímavé a silně obsazené turnaje, hrané jako World Mind Games. Soutěžilo se také v bridži, go, čínském šachu a dámě. Hrálo se bleskově, naslepo a v rapid šachu. Partii mezi Alexandrem Griščukem a Wang Chaem, která rozhodla o vítězi turnaje v rapid šachu, okomentoval velmistr Lubomír Ftáčnik.
Rapid i blesk se hrál také ve Varšavě. Hlavní město Polska hostilo mistrovství Evropy jednotlivců. V bleskovém šachu zvítězil Hrant Melkumjan, v rapid šachu Baadur Jobava. Sergej Movsesjan obsadil 15. a 6. místo. IM Štěpán Žilka okomentoval partii v rapid šachu Baadura Jobavy s Andrejem Volokitinem.
„Nebojte se retrográdní analýzy,“ vyzývá již potřetí Josef Maršálek. Vrací se do daleké historie a přináší vtipné ukázky z děl Samuela Loyda či Leonida Kubbela. „Bílý vezme nazpět svůj poslední tah a dá mat 1. tahem,“ zní zadání některých úloh.
S koncem roku nastává prostor pro bilancování. Českým i slovenským hráčům a hráčkám jsme položili tři anketní otázky. 1.Jak jste spokojen/a se svými letošními výkony, jakou známku byste si po šachové stránce za rok 2011 dal/a? 2. Jaký výkon či jaká šachová událost vás v roce 2011 zaujala? 3. Máte nějaké konkrétní plány a cíle do roku 2012?
V Praze se uskutečnilo mistrovství republiky v bleskovém šachu. Hrálo se oproti loňsku tempem 3+2 a aktraktivním systémem: po 13 kolech postoupili nejlepší čtyři do finále. Mezi muži uspěl Viktor Láznička, mezi ženami Tereza Olšarová a mezi juniory Vojtěch Straka. Přinášíme několik partiových ukázek.
Napsat komentář