„Chtěli jsme samozřejmě skončit výše, ale nakonec jsme rádi alespoň za 16. místo, což byl náš minimální cíl,“ říká kapitán týmu Michal Konopka po vystoupení na ME družstev v Řecku. Šestnácté místo je totiž pro MŠMT posledním hodnoceným umístěním, za které přiděluje dotace na další roky. Ženy skončily dvanácté a jsou se svými výkony spokojeny. „Před začátkem turnaje by málokdo tipoval, že skočíme dvanácté, říká jednička družstva Eva Kulovaná. To oba lídři mužského týmu, David Navara a Viktor Láznička, jsou spíše zklamáni. „Navázal jsem na sérii „šedých“ výkonů z poslední doby. Družstvu jsem chtěl více pomoci, hlavně bílými, bohužel zbytečné chyby a slabší zahájení mně to neumožnily,“ říká Viktor Láznička. David Navara okomentoval svou partii s Peterem Svidlerem. Dodejme, že mezi muži zvítězil trochu překvapivě tým Německa a mezi ženami podle očekávání Rusky.
Představujeme novou verzi šachu, takzvané dešťové šachy. V dešťovkách, jak jim jejich prodejci v České republice Jiřina Vávrová a Pavel Englický říkají, začínáte partii u prázdné šachovnice. V rukách máte zamíchaný balíček karet a postupně si taháte karty s obrázky jednotlivých šachových figurek. Jakou si vytáhnete, tu si postavíte na libovolné místo na šachovnici (pěšce však smíte stavět pouze od druhé do šesté řady). V okamžiku, kdy máte postaveného i krále, můžete místo lízání karet udělat tah s figurkami na šachovnici. Do šachů tak vnesete dost vysoký prvek štěstí a náhody, což konzervativním šachounům nemusí jít pod fousy, ale děti tuhle hru milují.
“Dlouhodobá vítězství budou patřit lépe hrajícímu. Člověk ale musí pochopit a smířit se s tím, že poker je dosti variantní hra a vydělat 20 000 korun v tomto oboru znamená zaplatit na vstupech do hry třeba 200 000 korun a 220 000 odnést na výhrách. Nebo že „měsíční mzda“ 30 000 korun znamená jeden měsíc prohrát 10 000, druhý vyhrát 5 000 a třetí vyhrát 95 000. Nejdůležitější znalosti by měl mít člověk v samotné hře, znát sílu jednotlivých startovních karetních kombinací, znát pravděpodobnosti různých jevů. Správa financí je další důležitý obor, kdo riskuje větší částky, než si může dovolit, je pro něj jen otázkou času, kdy ho zastihne první delší sled špatných výsledků a odejde s prázdnou. Toto všechno řeší finanční matematika a statistika,“ říká v rozhovoru na téma poker Štěpán Žilka. Prozrazuje také své pokerové a šachové plány do budoucnosti.
Kolik váží celoroční blogování? Skoro dva kilogramy. Úspěšný bloger na webu Pražské šachové společnosti Vlastimil Chládek se rozhodl propojit několik komnat svých šachových světů. Dal dohromady nejen své blogy a své partie (a to nejen ze simultánek se slavnými šachisty), ale také obrazy a ilustrace Milana Knížáka, Zdeňka Makovského, Milana Periče, Richarda Peška a Vladimíra Vélyu, kteří ilustrovali blogové texty a portrétovali Chládkovy soupeře ze simultánek. Doslov ke knize napsal velmistr Lubomír Kaválek.
Napsat komentář