Drama vrcholí. Jubilejní čtyřicátá šachová olympiáda se blíží do finiše. Po desátém kole jsou na čele tři týmy se sedmnácti body, seřazené v pořadí Čína, Arménie a Rusko. Vzájemné zápasy již mají za sebou. Los posledního kola posadil proti Číně čtvrtou Ukrajinu, proti Arménii páté Maďarsko a proti ruské sborné sedmé Německo. Je jasné, že se dalo očekávat nesmírně napínavé finále… Jak vše dopadlo a jak hodnotí olympiádu české týmy, se dočtete v tomto čísle, ve kterém naleznete také tři komentované partie našich reprezentantů a reprezentantek: dvě partie velmistra Davida Navary okomentovali GM Martin Petr a sám David Navara, zajímavou bitvu velmistryně Kateřiny Němcové si vzal na starost GM Marek Vokáč.
Šachy měly na ostrůvku Grímsey posvátný význam. „Selhání v šachové partii se rovnalo selhání v životě a bylo bráno tak vážně, že po mizerném výkonu za šachovnicí často následoval sebevražedný skok z útesu,“ píší o malém ostrůvku Grímsey v průvodci Island z renomovaného nakladatelství Lonely Planet. Grímsey, Grímsey a šachy… O tom jsem již cosi zvláštního kdysi četl… Listuji mnohými starými knihami a svými poznámkami z četby, až na to narážím…
Zukertortova hvězda stoupala vzhůru. Na cestě k vrcholu v zápasech s přehledem poráží Rosenthala (7:1 při jedenácti remízách) a v roce 1881 také rivala Blackburna (7:2 při pěti nerozhodných hrách). Druhé místo právě za Blackburnem v Berlíně a čtvrté místo ve Vídni 1882 byly jemnou předehrou ke zřejmě největšímu úspěchu jeho kariéry. Tím se stal londýnský mezinárodní turnaj v roce 1883. Skvělý cenový fond ve výši 1100 liber přilákal do britské metropole prakticky všechna tehdejší hráčská esa. Zukertortovo vítězství s tříbodovým náskokem před zbytkem světa tak způsobilo senzaci…
Řešitelskou soutěž zařadili organizátoři Czech openu do programu poprvé v roce 2002 a iniciátorem byl IM Ladislav Salai, který první ročník připravoval a organizoval. V dalšíchročnících byl většinou hlavním organizátorem Pavel Kameník, a tak tomu bylo i letos. Soutěž je již tradiční, letos se řešilo pojedenácté! Je nutné ocenit, že organizátoři znamenitého letního setkání velkého počtu šachistů takto pomáhají sportovní formou i problémovému šachu. Josef Maršálek tentokrát zvolil trochu jiný způsob popisu jednotlivých problémů, ve kterém čtenáře navede ke způsobu, jak nejlépe přijít na správné řešení daných úloh.
Napsat komentář