Druhé a třetí kolo byly během týdne odehrány v Chanty-Mansijsku, kde se hraje Světový pohár. V úvodním kole vypadlo šedesát čtyři hráčů, nyní se poroučelo dalších čtyřicet osm a o prestiž, rating i slušné peníze bude bojovat posledních šestnáct. Připomeňme, že tři nejlepší dostanou také příležitost utkat se v uzavřeném turnaji o možnost stát se vyzyvatelem mistra světa. David Navara si nejprve ve dvou partiích poradil s Alexandrem Oniščukem, ve třetím kole po tie-breaku postoupil přes Sergeje Mojsejenka. V kole čtvrtém David narazí na překvapení turnaje, Ukrajince Jaroslava Žerebucha (2580). Sergej Movsesjan vypadl ve druhém kole s Juditou Polgárovou. Partii nejlepší hráčky světa komentuje česká ženská jednička Eva Kulovaná.
Zajímavá šachová akce proběhla v Moskvě. V rámci oslav 100. výročí narození Michaila Botvinnika se do Ruska sjeli čtyři nejlepší hráči světa: Viši Anand, Magnus Carlsen, Levon Aronjan a Vladimir Kramnik. Doprovodily je Viktorija Čmilyte, Humpy Koneru, Taťána Kosincevová a Elina Danielianová. Muži i ženy sehráli turnaj v rapid šachu, který byl organizátory naplánován jako spíše exhibiční a společenský než jako přísně sportovní událost. Hráči například přerušili rozehranou partii, pro diváky ze své perspektivy okomentovali pozici a pustili se do další hry. IM Štěpán Žilka si k okomentování vybral partii Magnuse Carsena s Levonem Aronjanem.
„Šachy zrakově postižených jsou u nás na mizerné úrovni. Turnajů je málo, staří šachisté odcházejí a mladých mnoho není. Já jsem v této kategorii králem jako jednooký mezi slepými,“ vyslovil se kriticky nejlepší zrakově handicapovaný hráč Jaroslav Olšar. „Herní úroveň zrakově postižených šachistů je až na výjimky stagnující. Je to dáno věkem, ale i osobním přístupem. Většina zrakově postižených hraje uzavřené turnaje a účastní se regionálních soutěži. V oddílech se nedaří zajistit cílená příprava a zároveň zde narážíme na neochotu učit se něčemu novému,“ potvrzuje i Josef Polnar, předseda šachové sekce Českého svazu zrakově postižených sportovců. Ten upozornil i na to, že technologický pokrok přináší zrakově postiženým nové komplikace, např. v podobě střetu s pravidly FIDE. Dlouholetý funkcionář a organizátor Zdeněk Horák si posteskl i nad nedostatkem financí: „V ČSZPS jsou sporty rozděleny do různých kategorií. Hlavní rozlišení sportů je podle toho, zda jsou paralympijské či nikoli. Šachy jsou zařazeny do té druhé skupiny, tedy do neparalympijských sportů, a jsme dotováni až z toho, co na nás zbude.“
Napsat komentář