Slovenský velmistr Ján Markoš (2540) porazil v posledním kole mezinárodního mistrovství Slovenska svého svěřence IM Milana Pachera (2437) a stal se novým slovenským přeborníkem. Velmistr Markoš pro Šachový týdeník okomentoval svou vítěznou partii s FM Davidem Vargou. Druhé místo obsadil nejvýše nasazený hráč turnaje český velmistr Vlastimil Babula (2585) a ze třetí příčky se po nedělním závěrečném hvizdu radoval další ze slovenských velmistrů Lubomír Ftáčnik (2516). „Jelikož od září jdu do práce, beru toto vítězství jako pěkné ukončení jedné etapy svého života,“ svěřil se Šachovému týdeníku nový slovenský přeborník a dodává, že domácí přebor vyhrál naposledy před dvanácti lety.
V minulém čísle Šachového týdeníku jsme vás v krátkosti informovali o mistrovství světa v rapid šachu a bleskovém šachu, které proběhlo v kazašské Astaně. V tomto čísle se k oběma turnajům vracíme s podrobnějšími informacemi. Vždy má své kouzlo, když „obyčejní“ šachisté mohou sledovat, jak i nejsilnější světoví velmistři dělají hrubé chyby.Připravili jsme pro vás malou ochutnávku, čeho všeho se hráči v Astaně letos dopustili.
Ve čtvrtek 12. července odstartoval v Pardubicích již XXIII. ročník mamutího festivalu šachu, bridže a her.Již řadu let se velkému zájmu těší soutěž čtyřčlenných týmů Océ open, hraná zároveň jako MČR družstev. Letos se této soutěže zúčastnilo 103 týmů, což v součtu znamená bezmála 500 šachistů a šachistek! Roli nasazené jedničky splnilo družstvo Dněpru, které ztratilo jedinou remízu se Zikudou Turnov A. Právě turnovské áčko obsadilo s dvanácti body celkově druhé místo a stalo se přeborníky ČR pro letošní rok.
Pro naše čtenáře může být zajímavé, jak se jeden z našich nejlepších skladatelů studií všech dob dostal ke skládání šachových problémů. Jindřich Fritz se narodil 15. června 1912 a šachy se brzy naučil. V jeho dvanácti letech ho manžel jeho sestřenice, mistr František Treybal zavedl do šachového klubu „Dobruský“ a tím byl pro šach s konečnou platností získán. Shodou okolností se později začal zajímat o šachové studie a ty se staly brzy jeho hlavním koníčkem.
„Riziko je nebezpečné pro jiné, nikoliv pro mě, a jestliže moje útoky neodpovídají zcela požadavkům pozice, tím hůř pro ty požadavky – měl napsáno na své standartě,“ je jedna z krásných charakteristik exmistra světa Michaila Tala v zatím poslední knize Genny Sosonka, jejíž největšíčást je věnována právě tomuto geniálnímu útočníkovi.
Napsat komentář