Český reprezentační výběr zatím na turnaji Mitropa, který se hraje v chorvatském Šibeniku, příliš důvodů k radosti nemá. Po pátém kole je naše reprezentace na sedmé příčce. Ženám se daří lépe, jsou na průběžné páté příčce. IM David Kaňovský vybírá partiové ukázky z českých šachovnic. Vojtěch Plát efektně porazil Mateje Sebenika, Pavel Šimáček hned v zahájení nachytal v Caro-Kannu Štefana Mazúra a Magdaléna Miturová přehrála v koncovce Julii Novkovic. GM Vladimír Talla rozebírá teoretický souboj ve Španělské. „Je to aktuální varianta, kterou hrají i velmistři světové špičky – Peter Svidler, Alexander Griščuk, Levon Aronjan. Podle partie se dá hrát za obě strany,“ vysvětluje Vladimír Talla, kterého zaujal souboj švýcarského FM Gabriele Botty (2365) se Slovincem GM Jure Boriskem (2539).
Představujeme nový software KinectChess, který snímá pohyby na reálné šachovnici a přenáší je do počítače. Může tak významně pomoci hrát počítačové šachy zrakově handicapovaným. Nejedná se o žádnou zahraniční novinku: jeho tvůrcem je Pavel Jetenský z Univerzity Pardubice. „Věřím, že aplikace je již v tuto chvíli použitelná. Od testování na reálných uživatelích si slibuji, že se stane uživatelsky přívětivá a že bych tam dodělal ty funkcionality, které by uživatelé požadovali. Napadá mě například hra proti spoluhráči, který je online, zatím umí jen hru proti počítači,“ říká autor programu Pavel Jetenský.
I dnes existuje mnoho pozic a variant, kde se hodnocení lidí i počítačů značně rozcházejí a zřejmě ještě dlouho rozcházet budou. Diskusi rozvířila dvanáctá partie zápasu o mistra světa mezi Viswanathanem Anandem a Borisem Gelfandem, v níž se vyzývatel mistra světa po desátém tahu bílého 10.Jd2 téměř na hodinu zamyslel a zahrál hodně neočekávaný tah 10…c4!? Zkoumáme, jak moc se liší názory na tento netradiční postup. „Je důležité si uvědomit situaci, za které oba soupeři partii hráli, a velký psychologický dopad tahu 10…c4,“ říká třeba GM Martin Petr.
Napsat komentář