Kolik šachových klubů mělo štěstí nejen na svoji dlouhou tradici, ale i na dobrého kronikáře? Kolik takových kronik šachových klubů zůstalo zachováno?
Duše soběslavského šachu Milan Mrňa se postaral, aby historie soběslavského šachu byla zmapována. Moc mě potěšilo, když se mi do rukou dostala jeho kniha „90 let soběslavského šachu – 1922 – 2012“. Patří do společnosti publikací jako jsou „100 let valašského šachu“, „100 let táborského šachu“, „90 let šachu v Náchodě“ či „60 let šachového oddílu Sokol Říčany“.
Zakladatel soběslavského šachu pan učitel František Ctibor vedl o jeho prvních letech Pamětní knihu. Roky 1922 až 1928 jsou díky ní velmi dobře zachyceny. Na ni navázal ředitel základní školy Emil Řepka, který vedl Kroniku soběslavského šachu až do roku 1987. Potom dění v klubu písemně zaznamenával Jan Suchánek v letech 1998 – 1999. Milan Mrňa dal tyto prameny dohromady, doplnil o údaje z nezmapovaných let, jak se mu je podařilo zjistit. Připravil k vydání velmi obsáhlou 316 stránkovou knihu, kde najdete jména a mnohdy i fotky členů klubu, výsledky klubových přeborů i výsledky ze soutěží družstev…
Na ukázku úryvek ze zápisků z prvních let klubu, které pořídil František Ctibor. V jeho strohé věcnosti je krásná poezie: „Za dobu svého trvání učinil spolek pokroky spíše rázu hmotného nežli duševního, vnitřního. Členů bylo na počátku r. 1924 celkem 40, z nichž 1 zakládající, 29 jich chodilo na jour-fixy, ostatní jen platili příspěvky. V novém roce hlásilo se asi 20 členů nových, jsou však s nimi špatné zkušenosti: na schůzky nechodí a příspěvky neplatí. Přibylo hracího materiálu. Z původního počtu 2 šachovnic a figur vzrostl počet na 11 a jedny figury v hotelu Zvon.“ (s. 21)
Za pozornost stojí také cenový fond pro 1. turnaj živnostenského dorostu v roce 1925:
1. cena – Palackého dějiny (vázané) a Časopis čs. šachistů
2. cena – Látka na kalhoty
3. cena – Veliký salám a 10 Kč
4. cena – Veliký salám
5. cena – Zápisník
(s. 26)
Kniha je vybavena přehlednými rejstříky, takže každý člen soběslavského šachového oddílu Spartak si může rychle najít, co si o něm budou číst jeho pravnuci. Já jsem při pročítání jmen členů klubu našel Jana Mládka – bývalého ministra a dnešního poslance ČSSD.
Milanu Mrňovi by měli soběslavští šachisté postavit pomník.
Mrňa, Milan: 90 let soběslavského šachu – 1922 – 2012. Vydal Investar – projektová kancelář. Počet stran 316. Náklad neuveden.
Napsat komentář